Array

Obiliqi mobilizohet për përmirësimin e ambientit

Must Read

Gir: Dinamika e realizimit të reformave duhet të rritet, Grubi: Qeveria e përkushtuar në zbatimin e reformave për integrimin në BE

Zëvendëskryeministri dhe Ministri për Sistem Politik Artan Grubi sot ka takuar shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian...

Evakuohet Kulla e Ajfelit pas kërcënimit me bombë

Kulla e Ajfelit në Paris është evakuuar pas marrjes së kërcënimit për vendosje të bombës, theksuan nga...

Zaev, Nikollovski dhe Filipçe gjobiten me nga 50 euro nga MPB

Ministria e Punëve të Brendshme me nga 50 ka gjobitur kryeministrin Zoran Zaev, Ministrin e Shëndetësisë, Venko...
- Advertisement -

Komuna e Obiliqit njihet si komuna më e ndotur e Kosovës. Objekti i KEK-ut i cili gjendet në këtë qytet shkakton dëme të mëdha të ambientit dhe e bën më të vështirë jetën e qytetarëve aty.

Po ashtu edhe deponia e Mirashit ku bëhet grumbullimi i bërllokut, bën që ambienti i kësaj komune të jetë shumë i ngarkuar me gjëra që e ndotin atë. Por, për ta rënduar më shumë gjendjen e keqe aty, janë krijuar edhe shume deponi ilegale të cilat po ju paraqesin telashe të mëdha qytetarëve.

- Advertisement -

Por, komuna e Obiliqit po tenton që të përmirësoj sadopak këtë ambient të keq. Kjo komunë ka marrë disa aksione.

Ditëve të fundit në këtë komunë janë mbjell mbi 3 mijë drunj, gjë që shënon edhe mbjelljen më të madhe që është bërë ndonjëherë në këtë komunë.

- Advertisement -

Arben Berisha, drejtor i drejtorisë për mbrojtjen e Ambientit në këtë komunë, thotë se ata janë duke u munduar që në çdo mënyrë ta zbusin gjendjen mjedisore, e cila është shumë e rëndë në qytetin e Obiliqit.
“Si drejtori e ambientit kemi bërë disa projekte në kuadër të përmirësimit të gjendjes mjedisore në komunën tonë. Njëri ndër aktivitetet që jemi në përfundim të sezonës së mbjellës së drunjve, kemi mbjellë një sasi të drunjve gjë që është për herë të parë në komunën tonë një sasi e tillë. Kemi mbi 3 mijë drunj që ka ndryshuar edhe hyrjen edhe daljen e qytetit të Obiliqit, për mbi 20 kilometra drunj që kemi mbledhur nëpër fshatra dhe në rrugën kryesore Obiliq deri në dalje të fshatit Milloshevë dhe jemi munduar që sado pak me zbut gjendjen mjedisore në Obiliq”, tha Berisha.

Ndërsa, për të vazhduar me projektet e pastrimit dhe përmirësimit të gjendjes mjedisore në Obiliq, për ditën e Tokës do të merret një aksion për eliminimin e deponive ilegale, të cilat janë të shumta në këtë komunë.
“Tash e kemi fazën për ditën e tokës që ne do ta fillojmë më 21 prill, ku përkrahjen e kem nga FSK me teknikën e tyre, KEK-un, po ashtu Kosova Thëngjilli ka shprehur po ashtu dëshirë që të na ndihmojë. Kështu që këto na ndihmojnë eliminimin e deponive ilegale. Kujtoj që kemi bërë një punë të mirë dhe jemi duke bërë përmirësim gradual të gjendjes mjedisore në Obiliq”, tha ai.

- Advertisement -

Po ashtu, sipas Berishës, ata së bashku me KEK-un janë duke punuar në përmirësimin e ndotjes së ajrit që vije nga kjo e fundit dhe tani sipas tij, gjendja në Obiliq është shumë më e mirë se që ka qenë, megjithëse ka ende vend për përmirësime të mëdha. Por, ai thotë se kanë marrë zotime nga kjo kompani se do të ketë përmirësime në shumë sfera.

- Advertisement -

Gir: Dinamika e realizimit të reformave duhet të rritet, Grubi: Qeveria e përkushtuar në zbatimin e reformave për integrimin në BE

Zëvendëskryeministri dhe Ministri për Sistem Politik Artan Grubi sot ka takuar shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid...

Evakuohet Kulla e Ajfelit pas kërcënimit me bombë

Kulla e Ajfelit në Paris është evakuuar pas marrjes së kërcënimit për vendosje të bombës, theksuan nga drejtoria e kullës dhe policia,...

Zaev, Nikollovski dhe Filipçe gjobiten me nga 50 euro nga MPB

Ministria e Punëve të Brendshme me nga 50 ka gjobitur kryeministrin Zoran Zaev, Ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe Zv/kryeministrin për luftën...

Ambasadorja Bërns takon Shahpaskën

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot mbajti takim me ambasadoren e SHBA-së në Republikën e Maqedonisë së Veriut Kejt...

Pendarovski pas Këshillit për Siguri: Ora policore duhet të shkojë në histori

I pari i shtetit, Stevo Pendarovski, pas seancës së Këshillit për Siguri tha se se sipas analizës që është bërë nga të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -