Normalitet apo dobësim i Covid-19? “Të sëmurët kronikë nuk shkuan në punë, por pushimet s’i ndalën”

Must Read

Filloi mbledhja e Këshillit të Sigurimit

Filloi mbledhja e Këshillit të Sigurimit  në “Vila Vodno” të konvokuar nga presidenti Stevo Pendarovski.

Kryetari i Këshillit të Evropës në karantinë

Kryetari i Këshillit të Evropës, Sharl Mishel është në karantinë për shkak të kontaktit të afërt me...

Dr. Stevanoviq: Në dimër do të jetë edhe më e vështirë ta ulim rrezikun e infektimit me Covid-19, nëse nuk u përmbahemi masave

Me ardhjen e dimrit do të jetë edhe më e vështirë të mbrohemi dhe të zvogëlojmë rrezikun...
- Advertisement -

Se cilët nga të sëmurët kronikë do të kthehen në punë do të varet nga specialistët që ndjekin gjendjen shëndetësore të të sëmurëve dhe Komisioni për Sëmundje Ngjitëse nuk e përcakton këtë. Nëse pacienti ka probleme me mushkëritë, se a duhet të kthehet ai në punë, do të vendosë pulmologu dhe jo Komisioni për Sëmundje ngjitëse. Komisioni ka propozuar rikthimin në punë të këtyre personave, sepse ka pasur mungesë të kuadrit. Vetëm në çerdhe, siç bënë të ditur drejtori i Qendrës për Shëndet Publik në Shkup, Aleksandër Stojanov, kanë munguar 263 persona. Por ka edhe arye tjetër.


“Për ne si epidemiolog dhe si punëtorë shëndetësore që sa më lehtë të ballafaqohemi me krizën është që të gjithë të qëdrojnë në shtëpi, por nuk rrijnë. Këtu kemi shumë raste ku njerëzit gjithçka bënë vetëm nuk shkuan në punë. Kanë shkuar në pushime vjetore, në kafene dhe restorante”, deklaroi Aleksandër Stojanov, Drejtor i QSHP – Shkup.

- Advertisement -

Rikthimi i të sëmurëve kronikë, hapja e shkollave dhe çerdheve, a do të thotë se shteti po hapet ndaj Kovid-19, se shkojmë drejt normalitetit apo se virusi po dobësohet? Stojanov me përgjigje.

 “Te ne ka tendencë të uljes, ky është fakt por nuk është e mjaftueshme që të jemi të çliruar komplet. Është fakt se në spitale ka më pak pranime, kjo do të thotë se raste më të rënda paraqiten më pak. Por nga ana tjetër, viktima ende kemi”, tha Aleksandër Stojanov, Drejtor i QSHP – Shkup.

- Advertisement -

Thotë se ajo çfarë po dallon nga periudhat paraprake është se tash më shumë sëmuren të rinjtë, kjo siç thotë për shkak se ata janë më aktiv. Thotë se shkon drejt të mirës, por jo ashtu siç do të donim. Se pse nuk pati rritje të rasteve edhe pse njerëzit nuk i ndalën pushimet, Stojanov këtë e bazon në atë se njerëzit ishin jashtë Shkupit.


“Shembull e keni Dellçevën. Dellçeva nuk kishte asnjë rast, tash në kokë banori ka më shumë të infektuar. Sepse nuk i kanë respektuar aspak masat. Ana e mirë ishte se njerëzit gjatë verës ishin jashtë Shkupit, nuk kanë qëndruar në ambiente të mbyllura. Tash vjen vjeshta dhe dimri dhe njerëzit do të qëndrojnë brenda”, u shpreh Drejtori i QSHP – Shkup, Aleksandër Stojanov.

- Advertisement -

Nuk tregon me vendosmëri se nëse do të kemi valë të re në vjeshtë, pasi siç thotë kjo varet se sa qytetarët do t’i respektojnë masat. Prandaj rekomandon që njerëzit edhe më tej të mbajnë maska, të ruajnë distancën dhe të dezinfektojnë duart shpesh pasi siç alarmon një armik shtesë i tërë kësaj situate do të jetë edhe gripi sezonal.

- Advertisement -

Filloi mbledhja e Këshillit të Sigurimit

Filloi mbledhja e Këshillit të Sigurimit  në “Vila Vodno” të konvokuar nga presidenti Stevo Pendarovski. Në mbledhje marrin pjesë...

Kryetari i Këshillit të Evropës në karantinë

Kryetari i Këshillit të Evropës, Sharl Mishel është në karantinë për shkak të kontaktit të afërt me një person të infektuar me...

Dr. Stevanoviq: Në dimër do të jetë edhe më e vështirë ta ulim rrezikun e infektimit me Covid-19, nëse nuk u përmbahemi masave

Me ardhjen e dimrit do të jetë edhe më e vështirë të mbrohemi dhe të zvogëlojmë rrezikun e infektimit nga koronavirusi i...

“Nike” paralajmëron kalim të përhershëm drejt shitjes përmes internetit

Prodhuesi amerikan i pajisjeve sportive “Nike” ka shënuar rritje të lartë në shitjen përmes Internetit, duke e kompensuar uljen paraprake të të...

Policia zvicerane largon njerëz nga para Parlamentit

Policia zvicerane ka filluar largimin e protestuesve që kërkojnë përgjigje shtesë ndaj ndryshimeve klimatike nga një shesh jo shumë larg ndërtesës së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -