Array

No passaran për Thaçin në Beograd

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Organizata joqeveritare serbe, Këshilli Rinor për Arsim, ka tërhequr ftesën për Ministrin e Jashtëm, Hashim Thaçi, si dhe atyre të Bosnjës dhe Maqedonisë, për konferencën rajonale, e paraparë të mbahet më 24 prill, në Beograd.

Organizatorët kanë thënë se janë përballur me “kërcënime dhe presione të forta politike”.

- Advertisement -

Autoritetet serbe kanë paralajmëruar arrestimin e ministrit të Jashtëm të Kosovës, Hashim Thaçi, në rast të vizitës në Beograd.

Kjo, sipas tyre, do të bazohej në vendimin e gjykatës serbe të vitit 1997, e cila kishte dënuar Thaçin me 10 vjet burgim për shkak të “terrorizmit”.

- Advertisement -

Ndërkohë Politiko.net shkruan se e ka siguruar letrën Që ka mberritur në Qeverinë e Kosovës me të cilën paralajmërohet Thaci se do té arrestohej po té shkonte ne Serbi.

Në letrën që e ka dërguar Dejan Pavicevic, Oficer i Zyrës Ndërlidhëse të Beogradit në Prishtinë, të cilën e ka siguruar Politiko.net, thuhet se Hashim Thaçi do të ndalohet në kontaktin e parë me ndonjë agjenci te ligjit e zbatimit të Republikës së Serbisë dhe ai do të dërgohet para Gjykatës Kompetente të Ligjit.

- Advertisement -

“Lidhur me kërkesën për vizitën e z. Thaçi dhe delegacionin e tij në Beograd me 24 prill 2015, është detyra ime t’ju informoj se z. Thaçi është dënuar në mungesë nga Gjykata e Qarkut në Prishtinë, dhe u dënua me 10 vjet burg më 11 korrik 1997. Ky vendim u konfirmua nga Gjykata e Lartë e Serbisë më 12 mars 1999″.

“Duke marrë në konsideratë sistemin juridik të Republikës së Serbisë dhe faktin se verdikti i z. Thaçi është në fuqi të plotë juridike, detyra ime është që t’ju informoj se z.Thaçi, në përputhje me rrethanat, do të ndalohet në kontaktin e parë me ndonjë agjenci të ligjit e zbatimit të Republikës së Serbisë dhe ta sjellin para Gjykatës Kompetente të Ligjit”, thuhet në letrën e Pavicevic, të cilën e sjell Politiko.net.

ZëvendësKryeministri Hashim Thaçi ishte ftuar të marrë pjesë në konferencën “Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE: së bashku mund të bëjmë edhe më mirë”, organizuar nga OJQ “Komiteti i Edukimit të të Rinjve”. Ai, në parim, kishte thënë “po”, por për realizimin ose jo të kësaj vizite ishte kërkuar përgjigje nga nikoqirët.

- Advertisement -

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -