“Nipi im nuk ka korona!” Rast i dyshimtë në Kërçovë

Must Read

Ahmeti për kryeministrin shqiptar: Çdo gjë është e mundur

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti në facebook ka shkruar se ka ardhur koha për kryeministër shqiptar në...

Filipçe apelon qytetarët të japin informata të sakta në anketat epidemiologjike

Ministri Filipçe rrjetit social përmes facebook apeloi deri te qytetarët që të japin informata të sakta në...

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Qeveria e Kosovës sot ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë....
- Advertisement -

Familja e 19-vjecarit nga Kërçova ka hedhur poshtë pohimet e se djali i tyre është i infektuar me COVID-19.

“Nipi im nuk ka koronavirus, ai po trajtohet në Spitalin “8 Shtatori” nga një sëmundje tjetër. Ministria e Shëndetësisë paraqiti edhe një rast të ri me COVID-19 në Kërçovë, përshkrimi i personit çon te nipi im, por ai është testuar dy herë dhe ka dalë negativ” tha për TV21 Spase Damjanovski nga Kërçova.

19-vjeçari është me pneumoni. Ai është hospitalizuar fillimisht në Repartin Infektiv në Ohër, sepse në Kërçovë nuk e kanë pranuar, thotë xhaxhai i tij. Aty i janë bërë dy teste për COVID-19, të cilët kanë rezultuar negativ. Më pas për shkak të përkeqësimit të gjendjes, 19-vjeçarin e kanë transferuar në Spitalin “8 Shtatori”. Në këtë spital nuk kanë dashur ta pranojnë sepse nuk ka pasur korona, por e kanë hospitalizuar, ku e kanë testuar edhe dy herë dhe ka rezultuar sërish negative.

Për 10 ditë i janë bërë 4 teste, rrëfehet xhaxhai i tij Spase. Ai tha se është ankuar në disa organe, ka shkuar në polici, ka telefonuar edhe kryetarin e Komunës së Kërçovës, por askush nuk ia ka dëgjuar hallin. Ndonëse ai dhe familja e tij nuk kanë nënshkruar asnjë deklaratë për vetizolim dhe nuk i ka ardhur asnjë dokument, ato po qëndrojnë në izolim dhe po i ruan policia që të mos dalin jashtë që nga e dita e hënë.

Në lidhje me rastin, TV21 dërgoi pyeti Ministrinë e Shëndetësisë nga ku na thanë se pacineti në fjalë ka rezultuar pozitiv për virusin në mostrën e marrë më 12 prill.

Nga atje thonë se në periudhën nga 6 deri më 12 prill, pacienti është hospitalizuar në repartin infektiv në Spitalin e Ohrit përshkak të bronkopneumonisë dhe është trajtuar me terapi të dyfishtë me antibiotikë. Më përpara, sqarojnë nga MSH, pacienti për më shumë se një muaj është mjekuar nga mjeku i tij amë.

“Pas pranimit në spital, për shkak të simptomeve që kanë treguar për COVID-19, më 7 prill pacientit i është marrë mostër ndërsa rezultati i të njëjtit ka qenë negativ. Më pas sërish më 12 prill i është marrë mostër e cila ka dhënë rezultat pozitiv” thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

  • Tags
  • 3
- Advertisement -

Latest News

Filipçe apelon qytetarët të japin informata të sakta në anketat epidemiologjike

Ministri Filipçe rrjetit social përmes facebook apeloi deri te qytetarët që të japin informata të sakta në anketat epidemiologjike.

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Qeveria e Kosovës sot ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë. Lidhur me këtë ka reaguar...

Osmani kundërshton vendimin e Qeverisë Hoti

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, pas heqjes së reciprocitetit ndaj Serbisë ka reaguar duke thënë se ta quash reciprocitetin ‘pengesë’...

Qeveria Hoti heq reciprocitetin me Serbinë

Qeveria Hoti sot në mbledhjen e saj ka shfuqizuar vendimet përmes së cilave është vendosur masa e reciprocitetit me Serbinë. Ekzekutivi ka...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -