Nesër propozimi për Qeverinë e re? Zaev dhe Xhaferi deklarohen për TV21

Must Read

Mot i ndryshueshëm me vranësira, pasdite shi dhe bubullima

Moti do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe me periudha me diell. Pasdite do të ketë...

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...
- Advertisement -

Kur do të votohet përbërja dhe programi i Qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut? Mandatari për formimin e Qeverisë, Zoran Zaev pret që seanca e sotme e Kuvendit të zgjasë deri vonë dhe pas kësaj do ta dorëzojë propozimin për përbërjen e re të Qeverisë dhe të programit qeveritar. Për TV 21 Zaev deklaroi se propozimin me shumë gjasë do ta dorëzojë nesër në Kuvend.


“Procedura për verifikimin e mandateve mund të zgjasë deri vonë. Më së paku 9 vendime janë. Me shumë gjasë nesër në mëngjes do ta dorëzoj. Më pas vijojnë disa ditë që deputetë të kenë kohë të njoftohen me programin qeveritar dhe me autobiografinë e kandidatëve për ministra”, theksoi për TV21 Zoran Zaev, mandatar për formimin e Qeverisë.

- Advertisement -

Kryeparlamentari Talat Xhaferi deklaroi se seanca për votimin e Qeverisë së re caktohet pasi të dorëzohet propozimi nga mandatari, Zoran Zaev i cili më së voni duhet të ndodh deri më 2 shtator.


“Debati se do të bëhet nesër, do të bëhet pasnesër. Procedurat janë të sakta. Mirëpo ende është duke rrjedhë afati për dorëzimin e mandatit të qeverisë së re dhe programin e punës së Qeverisë së re. Përderisa nuk dorëzohet përbërja e re dhe programi, unë mund të them se kur do ta konvokohet seanca”, deklaroi Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, për TV21.

- Advertisement -

Se propozimi për qeverinë e re dorëzohet nesër në Kuvend, është paralajmëruar edhe nga lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti dhe shtoi se ministrat e propozuar nga ai janë të pandryshuar. Ndërkaq, votimi pritet të ndodh gjatë fundjavës.

- Advertisement -

Mot i ndryshueshëm me vranësira, pasdite shi dhe bubullima

Moti do të jetë i ndryshueshëm, me vranësira dhe me periudha me diell. Pasdite do të ketë dukuri lokale të paqëndrueshmërisë me...

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -