Nëntë filmat që mund t’i shihni në shtator

TË FUNDIT

Tenet

Nëse ndonjë film do të tundojë turmat përsëri në kinema, është Tenet e Christopher Nolan, një blockbuster fantastiko-shkencor me një koncept të lartë dhe një buxhet edhe  më të lartë. John David Washington luan si një agjent sekret i cili mëson për armët misterioze që lëvizin mbrapsht me kalimin e kohës, dhe pastaj niset në një mision për të gjetur njeriun përgjegjës, një tregtar sadist ukrainas të armëve të luajtur nga Kenneth Branagh. Tenet është një film Bond që shtyn Back to the Future 2 dhe Edge of Tomorrow në aktin e tij të fundit. Pas gjashtë muajsh me pothuajse asnjë film të ri në kinema, është mirë të shohësh një film kaq të mbushur me vendndodhje ekzotike, kostume të turbullta, xhirime dhe shpërthime, shkruan BBC, përjell portali rtv21.tv

Në dalje të përgjithshme tani, në SHBA dhe Rusi më 3 shtator

Mulan

A ka pasur ndonjëherë një hendek më të gjatë midis premierës së një filmi dhe shfaqjes së tij të përgjithshme? Mulan kishte gala në tapetin e kuq në Los Anxhelos më 9 Mars, por më pas … mirë, të gjithë e dimë se çfarë ndodhi më pas. Publikimi i tij u shty dhe u shty përsëri, dhe tani më në fund xhirimi i veprimit live të karikaturave të Niki Caro në 1998 po shfaqet në Disney Plus për një tarifë premium. Do të hyjë në histori si filmi i parë i madh që shkon drejtpërdrejt në kanalin e ri të kompanisë, por është turp që nuk do të dalë në ekranin e madh. Duke gjykuar nga rimorkiot, Mulan do të ketë disa skena të mëdha beteje dhe pamje spektakolare malore, pasi një vajzë kineze (Yifei Liu) e maskuar si një burrë provon veten në ushtrinë e perandorit.

Në Disney + nga 4 shtatori

I’m Thinking of Ending Things

Si një xhirim i errët i Meet The Parents, ylli i Jessie Buckley është duke menduar për Ending Things si një grua e re që drejton makinën me të dashurin e saj të ri (Jesse Plemons) në fermën në pronësi të nënës së tij të pasur  (Toni Collette) dhe babait të tij (David Thewlis), vetëm për ta gjetur veten duke rrëshqitur para dhe mbrapa në kohë dhe brenda dhe jashtë realitetit. Përshtatur nga romani horror psikologjik i Iain Reid, filmi është shkruar dhe drejtuar nga Charlie Kaufman, shkrimtari i Eternal Sunshine of the Spotless Mind dhe Being John Malkovich, kështu që ju mund të prisni një surrealizëm të ulët dhe një tërbim të dhimbshëm ekzistencial. Ajo që mund të presësh tjetër është një mister, megjithëse IndieWire premton se “vizioni jashtë-vrasës dhe më komik i Kaufman është një studim i vetmisë, një histori ndarjeje dhe udhëtimi i kërkimit të vetë shkrimtarit / regjisorit në karrierën e tij”.

Në Netflix nga 4 shtatori

The King’s Man

Matthew Vaughn ndjek dy komeditë-thrillet e tij Kingsman që mashtrojnë Bond me një parakusht gjatë Luftës së Parë Botërore. Një kabinë e kriminelëve dhe tiranëve më të urryer në botë (përfshirë Rasputin me mjekër të mrekullueshme të Rhys Ifans) po planifikon të përfitojë nga kërdia globale, kështu që një aristokrat (Ralph Fiennes) dhe protegu i tij (Harris Dickinson) krijuan agjencinë e  inteligjencës së tyre të përshtatshme. Duke marrë parasysh që Fiennes luajti një super-spiun me shirita vetë në The Avengers (ai Britanik me Uma Thurman, jo ai Marvel) si dhe shefi i Shërbimit Sekret në filmat e fundit të Bond, ai duhet të dijë se çfarë po bën Lëshohet më 16 shtator në MB, Irlandë dhe Francë; 17 shtator në Gjermani, Danimarkë dhe Itali; dhe 18 shtator në SHBA dhe Tajvan

About Endlessness

Kushdo që ka  Songs from the Second Floor or You, the Living do ta dinë se Roy Andersson i Suedisë është mjeshtri i kinemasë së vinjetave tepër qesharake, absurdiste dhe disi të thella. Filmat e tij janë si përmbledhje të skicave depresive Monty Python, në të cilat suedezët e zbehtë i trajtojnë situatat më të çuditshme sikur të jenë jashtëzakonisht banale. Lëshuar në 3 Shtator në Danimarkë, 17 Shtator në Gjermani dhe 18 Shtator në SHBA.

Glorias

Jeta dhe vepra e Gloria Steinem janë shumë për një aktore. Tashmë këtë vit, aktivistja dhe gazetarja zvarritëse është luajtur nga Rose Byrne në serialin televiziv Mrs. America. Dhe tani, në një biografi ambicioze të drejtuar nga Julie Taymor (Frida, Përtej Universit), ajo mishërohet në mosha të ndryshme nga Julianne Moore, Alicia Vikander, Lulu Wilson dhe Ryan Kiera Armstrong. Ka edhe sekuenca fantazie në të cilat Gloria të ndryshme takohen dhe bisedojnë për dekadat e tyre të mësimit dhe fushatës. Rezultati kompleks, thotë Tim Grierson në Screen International, është “një portret jashtëzakonisht i zhytur në mendime” që eksploron si “statusin imponues kulturor të shkrimtarit feminist [dhe] njerëzimin e saj me mish e me gjak”. Shënimi në fushat e vogëlsirave: Nipi i Steinem është Christian Bale. Në Amazon Prime në SHBA dhe Kanada nga 30 Shtatori

White Riot

Yjet e bardhë të rokut britanik mund të kenë bindur idetë e tyre nga muzikantët me ngjyrë, por kjo nuk i ndaloi David Bowie, Rod Stewart dhe Eric Clapton të ndeznin retorikë anti-emigrantë në 1976, në një kohë kur Fronti Kombëtar fashist ishte në marshim.

Lëshohet në 18 shtator në MB dhe Hollandë

Kajillionaire

Kajillionaire është komedia e parë e rrahur, por e përzemërt nga Miranda July (Unë dhe Ti dhe Gjithkush Ne Njohim, E Ardhmja) në gati një dekadë. Evan Rachel Wood luan njëzet e diçka që është rritur nga prindërit e saj (Richard Jenkins dhe Debra Winger) për të qenë një keqbërës për një kohë të vogël në Los Angeles. Ashtu si familjet në Parasite dhe Shoplifters, treshja u kushton ditët e saj mashtrimit dhe vjedhjes, por është ende e varfër. Gjërat ndryshojnë kur gruaja bën një mik të ri (Gina Rodriguez). “Marrëdhënia e tyre ndërtohet, në një mënyrë të mrekullueshme rrethrrotullimi, me një nga romancat më të mëdha në historinë e kinemasë”, thotë Pete Debruge në Variety, “.

Lëshohet më 18 Shtator në SHBA, 30 shtator në Francë dhe 9 Tetor në MB

The Devil All the Time

Antonio Campos ka paketuar thrillerin e tij gotik me ethe të pasme me një nga kastet më interesante të vitit. Përshtatur nga romani fitues i çmimeve të Donald Ray Pollock, The Devil All the Time paraqet krimin dhe korrupsionin në një komunitet të vogël fetar në Knockemstiff, Ohio (po, ky është një vend i vërtetë) midis Luftës së Dytë Botërore dhe Luftës së Vietnamit. Tom Holland është një i ri i varfër i poshtër që shtyhet drejt dhunës, Jason Clarke është një fotograf grabitqar, Riley Keough është mbretëresha e bukurisë që bëhet ndihmësja e tij, Sebastian Stan është një sherif, Mia Wasikowska dhe Bill Skarsgård janë gjithashtu në përzierje . Por performanca që mund t’i bëjë njerëzit të flasin është kthimi me sy të egër të Robert Pattinson ‘The Batman’ si një predikues i lig.

Në Netflix nga 16 shtatori./21Media

MARKETING I PAGUAR POLITIK