Nënat e Siniçanit vështirë ia dalin, përgatitjet dhe pastrimi për bajram pa ujë

Must Read

Pendarovski: Nëse askush nuk mund të formojë Qeveri, Kuvendi nuk vetë-shpërbëhet, Spasovski do të jetë kryeministër teknik në 4 vitet e ardhshme!

Presidenti i Vendit, Stevo Pendarovski në pres konferencën e sotme pas takimit me kryetarin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan...

Nga klasa e para deri në të tretën me prezencë fizike, nxënësit e tjerë mësim nga shtëpia

Komisioni për sëmundje infektive ka propozuar që nxënësit e klasës së parë, dytë dhe tretë nga 1...

Zaev e Ahmeti takohen sërish! Nga BDI thonë se ka baza për përparim e marrëveshje për Qeveri

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti dhe Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev zhvilluan takim pune në atmosferë konstruktiv...

“Deri sa lart po zhvillohen protestat, në Siniçan po mbizotron një qetësi që e karakterizon zakonisht këtë fshat. Ne do të flasim me disa amvise për t’i pyetur se me çfarë vështirsish po përballen gjatë përgatitjes së festës së Bajramit pa ujë”, Almedina Ismajli, gazetare.

- Advertisement -

Mungesa e ujit ua ka përkeqësuar përditshmërinë më së shumti grave.

 “Ja kështu mundohena një kafe kur e pimë, ose kur bëhen enët pak më shumë, duhet dikush të të çes ujë për t’i larë enët. Prej mëngjesi e kemi ditën shumë të ngarkuar me këto gjëra. Uji kur vjen është tepër i papastër, nuk bën as për të larë rrobat, por ne pastrojmë me atë ujë sepse nuk mund të mbushim ujë edhe për rroba”, tha një banore e Siniçanit.

- Advertisement -

Amviset ankohen se nuk kanë mundur as të përgatiten për Kurban Bajram si duhet pa ujë.

- Advertisement -

 “Po me ujë të blerë ose me ujë të mbushur përgatisim, por pastaj bëhen shumë enë për të larë, është vështir.

Për Bajram jemi munduar shumë pa ujë, jemi munduar të lajme por edhe tepihtë dhe gjerat tjera i kemi çuat t’i lajmë atje ku lajnë, me para. Është vështirë sepse të gjitha gjërat nisin dhe përfundojnë me ujë”, tha banorja e Siniçanit.

Në pjesën më të madhe të ditës Siniçani është pa ujë. E kur vie uji, është i papastër dhe nuk mund të përdoret as për tu pastruar.

“Me këtë leckë që e përdorim, ja sasia e mbeturinave. Sa më gjatë të rri në çezme aq më tepër do të ketë ujëra të zeza. Këtë ujë ne nuk mund ta përdorim për pije”, theksoi banorja e Siniçanit.

Problemi me ujin e pijshëm dhe mungesën e tij në Siniçan është me dekada thonë banorët.  Për pije banorët shpenzojnë shumë për të blerë ujë, e për nevoja të tjera mbushin nëpër burime të afërta, si në Tetovë ose Bogovinë.

Siniçani shtrihet në komunën e Bogovinës, është  i populluar kryesisht me shqiptare dhe numëron rreth 500 shtëpi.

- Advertisement -

Latest News

Nga klasa e para deri në të tretën me prezencë fizike, nxënësit e tjerë mësim nga shtëpia

Komisioni për sëmundje infektive ka propozuar që nxënësit e klasës së parë, dytë dhe tretë nga 1 shtatori të zhvillojnë mësimin nëpër...

Zaev e Ahmeti takohen sërish! Nga BDI thonë se ka baza për përparim e marrëveshje për Qeveri

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti dhe Kryetari i LSDM-së Zoran Zaev zhvilluan takim pune në atmosferë konstruktiv dhe konstatuan se ekzistojnë baza...

Mickoski: Nga ky moment VMRO-DPMNE ngrin marrëdhëniet me Pendarovskin

Kryetari i VRMO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, pas takimit në vilën Vodno me presidentin Pendarovski tha se VMRO-DPMNE ngrin marrëdhëniet me Presidentin e vendit....

Shqipëri, 5 të vdekur dhe 154 raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 643 testime të realizuara për të dyshuar të prekur...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com