Array

Në vend të fjalës për Avdullah Babaliun

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Ardian Gjini

Në pranverë të vitit 1999 në fshatin Ramoc, brigada 137 u ndesh në betejë me forcat serbe. Pasi kishim marshuar për më shumë se 30 orë arritëm në Ramoc i cili ishte djegur pothuajse tërësisht nga ushtria serbe. E vendosëm një kamp provizor ushtarak në mënyrë që ushtarët të kishin mundësi të çlodheshin pas marshimit të gjatë.

- Advertisement -

Por nuk kaluan as dy orë dhe forcat serbe me tanksa dhe autoblinda e filluan sulmin. Edhe pse pozita jonë ishte solide, sulmi frontal me tanksa dhe autoblinda nuk mund të mbahej gjatë. I shihnim me sy se si binin këmbësorët armiq nga breshëritë e Ushtrisë Clirimtare të Kosovës.

Kur tankset u ofruan shumë, komandanti Avdullah Babalia dha urdhër për tërheqje në pozicionin tjetër. Të gjithë u tërhoqëm përpos tre ushtarëve të cilët nuk e kishin dëgjuar urdhërin për shkak të zhurmës së predhave dhe armëve tjera.

- Advertisement -

Kur ishim rreth 150 metra larg pozicioneve të mëparshme, i pamë shokët tanë që kishin mbetur ende duke luftuar dhe duke mos dëgjuar asgjë. Për një moment, Avdullahu filloi të vrapojë, në drejtim të tyre. Breshësia e automatikëve të armikut e ndiqte pas. Disa ushtarë tjerë provuan ta ndiqnin por duhej të shkonin zvarrë përderisa ai vraponte drejt shokëve.

I arriti dhe filloi t’i tërhiqte një nga një, shpesh edhe për zverku. Të gjithë ne, disa zvarrë duke provuar të ndihmonim e disa tjerë në istikamet rezervë e kemi parë me sytë tanë se çka ishte në gjendje të bënte komandanti i brigadës Avdullah Babalia për ushtarët e tij. Në fund, bilanci ishte 8 ushtarë armiq të vrarë dhe kushedi sa të plagosur. Në anën tanë i kishim vetëm dy ushtarë të plagosur lehtë.

- Advertisement -

Sot në ditën kur Avdullahu u nda prej nesh, krejt papritur dhe na la të gjithëve zemërthyer, në vend të fjalëve ngushëlluese mendova të ndaj diçka nga ditari im me të gjithë qytetarët e Kosovës si dhe miqt dhe bashkëluftëtarët e Avdullah Babaliut. Gjeneratat që vinë duhet ta dinë se lufta nuk ka qenë e lehtë.

Ajo është bërë e lavdishme sepse ka pasur luftëtarë si Syla.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -