Në Shtëpinë e Bardhë, sot fillon takimi dyditor për dialogun Kosovë-Serbi

Must Read

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore...

Gjuha Shqipe hiqet nga memorandumet e MASH! Carovska thotë se s’ka ndryshime, por kumtesat dërgohen vetëm maqedonisht

https://youtu.be/ItFN5QptB50 Milla Carovska u emërua Ministre e Arsimit dhe Shkencës.Me të ardhur...

“Rusino” mbyllet edhe për Gostivarin, deklarata e Nuredinit e pa pranueshme për protestuesit

https://youtu.be/te-qHzTVI5E Deklarata e djeshme e ministrit të mjedisit Naser Nuredini se deponia...
- Advertisement -

Në Shtëpinë e Bardhë sot fillon takimi dyditor i delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë si pjesë e vazhdimit të dialogut të tyre.

Takimi organizohet nga i dërguari i posaçëm i SHBA-së për negociatat Kosovë-Serbi Riçard Grenell dhe këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Robert O’Brajan, ndërsa delegacionet Kosovë-Serbi do të drejtohen nga presidenti Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti.

- Advertisement -

Kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të SHBA-së, Eliot Engel, është shprehur i inkurajuar se qëllimi i qartë i kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, në negociatat me palën serbe është arritja e një marrëveshjeje që përfshin njohjen reciproke, pa e rrezikuar integritetin territorial të Kosovës, transmeton portali “Kallxo.com”.

Për momentin është e panjohur nëse presidenti amerikan Donald Tramp do të jetë pjesëmarrës në takime.

- Advertisement -

Pas takimit në Uashington, delegacionet e larta nga Kosova dhe Serbia, për të vazhduar dialogun do të kenë takim në Bruksel më 7 shtator. Takimi do të organizohet nga përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Xhosep Borrell dhe përfaqësuesi i posaçëm i BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd Mirosllav Lajçak./MIA

- Advertisement -

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme për llojin...

Gjuha Shqipe hiqet nga memorandumet e MASH! Carovska thotë se s’ka ndryshime, por kumtesat dërgohen vetëm maqedonisht

https://youtu.be/ItFN5QptB50 Milla Carovska u emërua Ministre e Arsimit dhe Shkencës.Me të ardhur në krye të këtij digasteri,...

“Rusino” mbyllet edhe për Gostivarin, deklarata e Nuredinit e pa pranueshme për protestuesit

https://youtu.be/te-qHzTVI5E Deklarata e djeshme e ministrit të mjedisit Naser Nuredini se deponia Rusino do të mbetet ashtu...

Të varfër, pa shtëpi dhe me sëmundje! Familja Ramadani nga Zajazi jetojnë në kasolle

Familja Ramadani nga fshati Zajaz Teqe e Kërçovës jeton në mjerim, pa shtëpi dhe me sëmundje të ndryshme. Nëna Baftije për Tv21...

Merkel: Pandemia e theksoi nevojën për digjitalizim të shkollave

Kancelarja gjermane Angela Merkeli deklaroi se pandemia e koronavirusit e theksoi nevojën për sendërtim  masiv të teknologjisë në shkollat në mbarë vendin.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -