Në Shqipëri gjendja e jashtëzakonshme vazhdohet deri më 23 qershor

Must Read

Faza e pestë e zbutjes së masave në Greqi – hapja e sezonit turistik, shkollave, kinemave

Më pak se një muaj pas përfundimit të karantinës, faza e pestë e zbutjes së masave kufizuese...

Në rajonin e Tetovës 86 gjoba nga 20 euro për mosbartje të maskës

Gjatë 24 orëve të kaluara, sipas statistikës së Sektorit të Punëve të Brendshme Tetovë, 86 persona në...

Në aksidentin në Nepal, 12 të vdekur dhe 21 të lënduar

Një furgon i mbushur me njerëz u përplas në kamion të parkuar në autostradë në jug të...

Parlamenti shqiptar me 91 vota “pro” e miratoi vendimin me të cilin gjendja e jashtëzakonshme në vend,  për shkak të pandemisë me koronavirusin, vazhdohet deri më 23 qershor.

“Jepet pëlqim për vazhdim të gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të fatkeqësisë natyrore, të shpallur me  vendimin nr. 243, nga 24.04.2020 në Këshillin e ministrave deri më 23 qershor 2020”, citohet në  vendimin e sjellur  me të cilin votuan edhe deputetët e opozitës.

Nga deputetët e pranishëm pesë ishin kundër ndërsa tre të përmbajtur.

Para se të hyjnë në sallën kuvendore, deputetëve u ishte matur temperatura, kanë mbajtur maska mbrojtëse dhe doreza ndërsa për shkak të  mbajtjes së distancës sociale ishin sistemuar edhe në galerinë kuvendore dhe lozha, të cilat zakonisht janë për  diplomatë të huaj ose mysafirë të shquar.

Seanca e sotme u mbajt pa praninë e gazetarëve  ndërsa të drejtën e transmetimit e kishte vetëm  radiotelevizioni shtetëror.

Qeveria,  gjendje të jashtëzakonshme, për shkak të “fatkeqësisë natyrore, në tërë territorin e vendit, shpalli   më 24 mars dhe atë në periudhën prej 30 ditësh.

Sipas të dhënave të theksuara sot nga Ministria e Shëndetësisë  dhe Mborjtjes Sociale, në vend janë diagnostifikuar 663 persona me Kovid-19, ndërsa janë shëruar 385 dhe kanë vdekur 27 persona. Qeveria shqiptare  në të njëjtën kohë paralajmëroi  se do të fillojë  me lehtësimin e masave rrigoroze  nëse gjendje me infektimin vazhdon të jetë stabile./MIA

- Advertisement -

Latest News

Në rajonin e Tetovës 86 gjoba nga 20 euro për mosbartje të maskës

Gjatë 24 orëve të kaluara, sipas statistikës së Sektorit të Punëve të Brendshme Tetovë, 86 persona në rajonin e Tetovës kanë marrë...

Në aksidentin në Nepal, 12 të vdekur dhe 21 të lënduar

Një furgon i mbushur me njerëz u përplas në kamion të parkuar në autostradë në jug të Nepalit, me çka vdiqën 12...

Skandal në SHBA – Ylli i NBA-s ka rrahur brutalisht një të ri në mes të rrugës

Ish basketbollisti i Kleveland Kavaliersit, JR Smit ka rrahur një person të përfshirë në trazirat në Los Anxhelos. Viktima është një burrë...

89 raste të reja dhe 7 të vdekur nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë informon se janë kryer 727 teste në 24 orët e fundit, prej të cilave 89 kanë rezultuar pozitiv. Sipas...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -