Në Shkup nesër protestojnë punëtorët turistikë

Must Read

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel...

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan...
- Advertisement -

Nesër, me fillim prej ora 16:00 në Shkup do të protestojnë punëtorët turistikë. Siç njoftojnë nga sektori i turizmit, për të protestuar janë paraqitur 700 persona, ndërkaq protesta do të fillojë nga vendi “Drvo Dekor” dhe do të vazhdojë drejt rrugëve “Koço Racin”, “11 Tetori”, “Dimitrie Çupovski”, “Vasill Gllavinov”, bulevardit “VMRO”, “Ilinden” ndërkaq do të përfundojë para Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

“Jemi dëshmitarë për luftën tonë gjatë 5 muajve paraprak për ngecjet në sektorin tonë për shkak të krizës me Kovid-19, si dhe kërkesat që në disa raste i kemi dërguar drejt institucioneve, si Ministria e Ekonomisë, Ministria e Financave, me qëllim që të ndihmohen agjencitë turistike, por deri tash kanë mbetur të shurdhër për apelet tona dhe asnjëherë nuk kemi marrë shpresë se do të shqyrtohen të njëjtat. Për këtë shkak, kemi vendosur në mënyrë masive ta shprehim problemin, nëpërmjet protestës së qetë që do të mbahet nesër, më 29 korrik 2020 me fillim prej ora 16:00”, thuhet në njoftimin e sektorit të turizmit.

- Advertisement -

Siç shtojnë nga ky sektor, protesta po bëhet për shkak se 5000 të punësuar në më shumë se 300 agjenci kanë pësuar ngecje në zhvillim./TV21

- Advertisement -

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...

Micotakis: Dilema është vetëmbrojtje ose karantinë

Dilemën vetëmbrojte ose karantinë e shtroi kryeministri grek Kirjakos Micotakis në fjalimin e tij të ri televiziv për qytetarët mbi situatën e...

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar 32.209.019 persona. Prej tyre vdiqën...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -