Në Paris dhe në 8 qytete tjera franceze prej mbrëmë u vendos orë policore

Must Read

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën...

Rrugët e Parisit dhe tetë qyteteve të tjera franceze u zbrazën të shtunën në mbrëmje ndërsa hyri në fuqi një shtetrrethim i ri.

Kjo masë ka për qëllim parandalimin e shkallës së lartë të infeksionit me Covid-19 në Francë, e cila është një nga pikat e nxehta të koronavirusit në Evropë, transmeton tv21.tv.

Ka pasur ankesa nga pronarët e restoranteve, bizneset e të cilëve tashmë po vuajnë pas bllokimit.

Masat e reja do të hyjnë në fuqi gjithashtu në Itali për shkak të një rritje të rasteve.

Italia, e cila ishte vendi i parë evropian që u godit ndjeshëm nga Covid-19 në valën e parë, të shtunën regjistroi një numër rekord të rasteve të reja ditore.

Kryeministri Italian, Giuseppe Conte do të njoftojë për masat e reja të delën.

Media lokale raportojnë se rregullat e reja mund të synojnë veprimtari jo-thelbësore duke përfshirë palestra, pishina dhe ngjarje sportive amatore.

Në Francë, rreth 20 milionë francezë janë të izoluar nga ora e ndalimit për një muaj në qytete duke përfshirë Marsejën, Lion, Lille dhe Toulouse, si dhe kryeqytetin. Shtetrrethimi zhvillohet nga ora 21:00 deri në 06:00 çdo natë.

Presidenti francez, Emmanuel Macron tha se ora e ndalimit ishte e nevojshme për të shmangur rrezikun.

  • Tags
  • 3

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të jetë në mes Khabib NurmagoMedov...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por ky nuk ishte rasti i...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar...

Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës.

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës së tij më zonjën Linda Rama.  Rama ka ndarë me...

Spitalet plot, do të shërohemi jashtë shtetit? Filipçe: Jemi gati edhe për momente të tilla

https://youtu.be/kmDRVt4Vk5s Kapacitetet spitalore do të zgjerohen, kurse stafi mjekësor do të plotësohet. Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës...

More Articles Like This