Array

Në Greqi vazhdojnë përpjekjet për të formuar qeverinë

Must Read

Kërçovë, prerësit ilegal të drunjve sulmojnë nëpunësit policor

Me sezonin e vjeshtës fillon edhe problemi me prerjen e drunjve nga mali. Në Kërçovë për prerjen...

Heqja e PCR testeve në kufij, betejë në Qeveri mes LSDM-së dhe BDI-së

Komisioni për Sëmundje Infektive ka diskutuar për përshpejtim të procedurave për heqjen e PCR testit me vendet...
- Advertisement -

Pas dorëheqjes së qeverisë së udhëhequr nga Alexis Tsipras në Greqi, Presidenti Prokopis Pavlopulos detyrën për formimin e qeverisë ia dha Panayotis Lafazanis liderit të Partisë “Laiki Enotita” (Bashkimi Popullor) e cila u formua pasi u nda nga SYRIZA.

Pavlopulos në një deklaratë gjatë pritjes së Lafazanis në Presidencë tha se sipas kushtetutës së Greqisë detyrën e tretë e cila do të zgjasë deri më 27 gusht duhet ta marrë “Laiki Enotita” e cila ndodhet në vendin e tretë për sa i përket pozicionit në numrin e deputetëve në Parlament.

- Advertisement -

Ndërsa Lafazanis kritikoi SYRIZA-n për vendimin e vajtjes në zgjedhje të parakohshme dhe ka theksuar se do ta vlerësojë deri në fund detyrën për formimin e qeverisë.

Presidenti Pavlopulos, pas dorëheqjes së qeverisë së udhëhequr nga lideri i SYRIZA-s, Alexis Tsipras ditën e enjte në Greqi detyrën për formimin e qeverisë ia dorëzoi fillimisht Evangelos Meimarakis liderit të Partisë kryesore opozitare Partisë Demokracia e Re (ND). Meimarakis i cili për tre ditë me rrallë zhvilloi takimet për formimin e qeverisë me liderët e partive që kanë grupet në Parlament, pasi nuk mundi të formojë qeverinë sot ai dorëzoi mandatin e tij ndaj Pavlopulos.

- Advertisement -

Nëse edhe Lafazanis brenda tre ditësh nuk formon qeveri, atëherë presidenti Pavlopulos shpërbën Parlamentin dhe shpall zgjedhje të parakohshme.

Sipas kushtetutës së Greqisë, në rast se qeveria jep dorëheqje brenda 12 muajve pas zgjedhjeve të fundit ajo parashikon që Presidenti ti japë detyrën për formimin e qeverisë liderëve të partive të tjera politike sipas radhitjes së votave të marra në zgjedhjet e fundit. Ndaj liderëve njihet një afat prej tre ditorë për të plotësuar negociatat për formimin e qeverisë.

- Advertisement -

Kërçovë, prerësit ilegal të drunjve sulmojnë nëpunësit policor

Me sezonin e vjeshtës fillon edhe problemi me prerjen e drunjve nga mali. Në Kërçovë për prerjen e drunjve më shumë frekuentohet...

Heqja e PCR testeve në kufij, betejë në Qeveri mes LSDM-së dhe BDI-së

Komisioni për Sëmundje Infektive ka diskutuar për përshpejtim të procedurave për heqjen e PCR testit me vendet e rajonit, ndërsa për këtë...

“90 mijë nxënës nuk do të fillojnë vitin shkollor”! Carovska: Nga korona nxënësit u mësuan të kyçen-shkyçen në platformë

https://youtu.be/BedF4wHNcfI Jo 40 mijë, por 90 mijë nxënës priten që nesër të mos e fillojnë vitin shkollor,...

Kuman pranon se Barcelona ka nevojë për lojtarë të rinj, por kanë vështirësi financiare

Ronald Koeman thotë se Barcelona është ende duke punuar në dy ose tre nënshkrime të tjera, por që vështirësitë financiare të klubit...

“Qenush i Putinit”, “Kloun” dhe “gënjeshtar”. Debat i nxehtë mes Trampit dhe Bajdenit

https://youtu.be/geq0UKmXvYU “A do ta mbyllësh gojën njeri? kjo nuk është në frymë të një presidenti”, tha Xho...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -