NATO hedh poshtë pretendimin se trupat e huaj janë në kufirin bjellorus

Must Read

Një pjesëtar i Alfës do të dëshmojë në rastin “Monstra”

Dëshmitarët e fundit të propozuar nga mbrojtja në rastin “Monstra” sot në Gjykatën Penale Shkup, është planifikuar...

Presidenti slloven Pahor për vizitë zyrtare në Maqedoninë së Veriut

Presidenti slloven Borut Pahor sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut,...

Mot me diell deri 31 gradë

Moti do të jetë me diell me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryej erë...
- Advertisement -

Pretendimet e Presidentit bjellorus, Alexander Lukashenko se “fuqitë e huaja” po organizojnë plan të mbështetur nga jashtë për një “revolucion” në vendin e ish-Bashkimit Sovjetik janë të pabaza, thotë NATO.

I veshur me uniformë ushtarake, presidenti tha se ai i kishte vendosur forcat e tij të armatosura në “gatishmëri të lartë”, transmeton tv21.tv.

- Advertisement -

Protestat vazhduan në rrugët e Minsk të shtunën pas zgjedhjeve të diskutueshme dy javë më parë.

Demonstruesit po kërkojnë që Lukashenko të largohet.

- Advertisement -

Udhëheqësi, i cili ka qeverisur Bjellorusinë për 26 vjet, pretendoi se blloku NATO po përpiqej të ndajë Bjellorusinë dhe të instalojë një president të ri në Minsk.

Ai tha që trupat në Poloni dhe Lituani po përgatiteshin vetë dhe se po lëviznin forcat e armatosura në kufirin perëndimor të vendit.

- Advertisement -

NATO e hodhi poshtë pretendimin, duke thënë se ajo nuk paraqet asnjë kërcënim për Bjellorusinë ose ndonjë vend tjetër dhe nuk ka ndërtim ushtarak në rajon. “Qëndrimi ynë është rreptësisht mbrojtës”, reagoi NATO.

NATO i kërkoi Bjellorusisë që të respektojë të drejtat themelore të njerëzve të vendit.

Lukashenko u rizgjodh president më 9 gusht, por votimi u konsiderua gjerësisht mashtrues. Protestat që kundërshtuan rezultatin u takuan me një sulm brutal që mori jetën e të paktën katër personave dhe demonstruesit thanë se ata janë torturuar në burgje dhe qendrat e paraburgimit./21Media

- Advertisement -

Një pjesëtar i Alfës do të dëshmojë në rastin “Monstra”

Dëshmitarët e fundit të propozuar nga mbrojtja në rastin “Monstra” sot në Gjykatën Penale Shkup, është planifikuar ta japin dëshminë e tyre....

Presidenti slloven Pahor për vizitë zyrtare në Maqedoninë së Veriut

Presidenti slloven Borut Pahor sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut, me ftesë të presidentit Stevo...

Mot me diell deri 31 gradë

Moti do të jetë me diell me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryej erë mesatare, ndërsa në pjesët perëndimore...

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -