Mungesë ushqimi për shkak Bregzitit në Irlandën e Veriut

TË FUNDIT

VIDEO/Momenti i tërmetit në Greqi, qytetarë të frikësuar

Janë publikuar pamjet e para nga tërmeti i fuqishëm që u regjistruar në Greqi. Shihet se lëkundjet ishin të mëdha,...

A u përmbush premtimi i BDI-së për subvencionim të pagave për shqiptarët në sektorin privat? Përgjigjen nga Qeveria

Miratimi i programit në seancën e Qeverisë, ku parashihet subvencionim i kompanive private për punëtorë mbi bazën e parimit...

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë, ndihet në Shkup dhe Tiranë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë para pak minutash. Tërmeti me fuqi prej 5.9 ballë, është ndjerë edhe në...

Qeveria apel diasporës: Merrni pjesë në regjistrim

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dërguar apel deri te diaspora e vendit, që të marrin pjesë aktive në...

Numërohen mbi 33 mijë vota të diasporës, prin VV-ja

Nga 33 mijë e 488 vota nga diaspora që janë numëruar deri tani Lëvizja Vetëvendosje po prin me 26...

Ministrja e parë e Irlandës së Veriut Arlin Foster tha sot se Partia Unioniste Demokratike (PUD) që ajo drejton po paralajmëron qeverinë britanike për problemet e mundshme të kufirit me Irlandën pas periudhës së tranzicionit pas Bregzitit.

“Kryeministri (Boris) Xhonson na premtoi se nuk do të ketë vështirësi, por duke pasur parasysh protokollin dhe të gjitha vështirësitë që pamë në terren, është e qartë se do të ndodhë. Gjithçka ishte e qartë paraprakisht,” tha ajo për Bi-Bi-Si Radio 4.

Më parë këtë javë, Ministri i Jashtëm irlandez Simon Kauni tha që jokonsekuenca pas Bregzitit ishte fajtore për mungesat e ushqimit në Irlandën e Veriut, jo pandeminë e koronavirusit, siç kanë argumentuar disa politikanë britanikë.

Sekretarja britanike e tregtisë ndërkombëtare Liz Tras më vonë pranoi se Bregzit kishte kontribuar për problemin./MIA

TË NGJAJSHME