MPB nuk i kap hakerat që i sulmojnë institucionet

Must Read

66 raste të reja me COVID-19, 141 të shëruar

66 raste të reja me COVID-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërkaq nuk...

Hoti: Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19, duke...

PP: Nuk ka pasur dhunë gjatë marrjes së kufomës në Strumicë, padi penale për shkak të mosveprimit sipas rregullave shëndetësore

Prokuroria Publike (PP) është duke vepruar për marrjen e djeshme të kufomës nga Reparti Infektiv i Spitalit...
- Advertisement -

U bënë tri ditë që kur ueb faqet e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Arsimit nuk funksionojnë, e përgjegjësin e morën përsipër hakerat në Tuiter të cilët thanë se ata vetëm kanë bërë ekstrakt të email porosive ndërsa serveri është shuar nga ana e administratorëve nga këto ministri. Ndërkohë pyetëm MPB-në ku u përgjigjën shkurt se Departamenti i Krimit kibernetik dhe forenzikë digjitale po punon për zbardhjen e rastit.

Profesori universitar Shpëtim Latifi thotë se institucionet publike janë cak i sulmeve kibernetike për shkak se kursejnë në mirëmbajtjen e serverëve por edhe nuk sigurojnë administratorë të sistemeve të cilët do të kujdesen në raste kur sulmohen bazat e tyre.

- Advertisement -

“Po shifet se në realitet ka qenë e lehtë të bëhen objekt i sulmit ndoshta edhe për shkak të mospërputhjes së standardeve më të larta që është dashur t’i sigurojnë administratorët e sistemeve në këto institucione”, tha Shpëtim Latifi – profesor universitar.

Latifi thotë se përmes hetimit të adresës IP, u zbulua se sulmi vjen nga Gjermania.

- Advertisement -

“Është e panevojshme të humbet kaq kohë gjithçka ka mundur të kthehet shpejt. Ne qoftë se institucionet nuk i kanë personat adekuat përgjegjës, kjo shpesh herë bëhet edhe me kompani të treta të cilat e ofrojnë shërbimin dhe mbrojtjen nga sulmet e distribuara të cilët e marrin përsipër obligimin për mbrojtjen, paraprakisht ngritjen e infrastrukturës, në qoftë se ndodh një sulm i tillë”, deklaroi Latifi.

Një nga sulmet më të mëdha kibernetike ndodhi pikërisht në ditën e zgjedhjeve më 15 korrik, ku grup hakerësh arritën të hyjnë në sistemin e Komisionit Shtetëror Zgjedhor gjatë kohës së grumbullimit të votave dhe të njëjtin e pamundësuan të punojë. Nga grupi MkdOps në tuiter paralajmëruan se do të hakojnë përmbaruesit të cilët siç thanë e vjedhin popullatën në vend.

- Advertisement -

66 raste të reja me COVID-19, 141 të shëruar

66 raste të reja me COVID-19 janë shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërkaq nuk është konfirmuar asnjë i vdekur....

Hoti: Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Kosova e ka vënë në kontroll pandeminë Covid-19, duke bërë thirrje për respektim të...

PP: Nuk ka pasur dhunë gjatë marrjes së kufomës në Strumicë, padi penale për shkak të mosveprimit sipas rregullave shëndetësore

Prokuroria Publike (PP) është duke vepruar për marrjen e djeshme të kufomës nga Reparti Infektiv i Spitalit të Strumicës. Pas denoncimit MPB...

5 viktima, 88 raste të reja me Covid-19 dhe 135 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1618 testime të realizuara 88 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

Qeveria përgatitet për masa të reja restriktive, do të ketë dënime për ahengje familjare

Në konferencën për media u paralajmërua se Komisioni për sëmundje ngjitëse është në përpilim e sipër të planit për zbatim të masave...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -