MPB me padi penale për objektin te “Mavrovasja”, Zaev: Komuna e Çairit dhe NP të lidhin marrëveshje për rrënimin e objektit

Must Read

Shahpaska: Kapaciteti i kopshteve nuk është plotësuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot bëri të ditur se lidhur me kapacitetin për...

Interi do të paguaj 1 milion euro për transferin e Arturo Vidal

Arturo Vidal sot do të arrijë në  Milano për ta finalizuar  transferin e tij në Inter, publikoi...

Ishulli grek është goditur nga një tërmet 4.5 ballë

Ishullin grek Kretë sot e goditi  tërmet i ri me fuqi prej 4,5 ballë, publikoi Qendra sizmike...
- Advertisement -

Pas pothuajse dy muajsh, autoritetet shtetërore më në fund e gjetën se kush është pronari i objektit që po ndërtohej pa leje në Qendrën Tregtare “Mavrovsja”. Ndaj personit me iniciale M.A (34) MPB sot deri tek Prokuroria Publike ka parashtruar padi penale për shkak të ekzistimit të dyshimit se i denoncuari është kryerës i veprës penale “ndërtim të paligjshëm”.

“Nga ana e SPB Shkup – Njësiti për Krim Ekonomik dhe Kompjuterik në koordinim me PTHP-Shkup janë ndërmarrë masa dhe aktivitete përkatëse në drejtim të përcaktimit të ekzistimit, baza të dyshimit për vepër të kryer penale  që ndiqet sipas detyrës zyrtare sipas nenit 244-a “ndërtim të paligjshëm” të Kodit Penal dhe pas dokumentimit të plotë të rastit sot deri te PTHP – Shkup është ngritur padi penale përkatëse”, thonë nga Ministria e Punëve të Brendshme.

- Advertisement -

Ndërkohë edhe Qeveria ka sjellë vendim për mënyrën se si do të bëhet rrënimi i objektit të paligjshëm që është  ndërtuar tek Mavrovasja , njoftoi kryeminsistri Zoran Zaev në profilin e tij në Facebook. Në kuadër të këtij vendimi Qeveria i rekomandon Komunës së Çairit dhe NP për mirëmbajtjen e rrugëve magjistrale dhe rajonale që të rregullojnë detyrimet dhe të drejtat e tyre dhe të lidhin marrëveshje për rrënimin e objektit.

 “Në seancën e parë të Qeverisë është sjellë vendim që t’i rekomandohet Bordit drejtues të Ndërmarrjes Publike për mirëmbajtjen e rrugëve magjistrale dhe rajonale që të sjellë vendim për angazhim të makinerisë së nevojshme, mjete për punë dhe të punësuar për shkatërrimin dhe demolimin  e objektit  i cili gjendjet para  Qendrës Tregtare “Mavrovsja”. Pa kompensim ndaj Komunës së Çairit përkatësisht me mjete vetanake”, theksoi Zoran Zaev.

- Advertisement -

Edhe pse për rrënimin e objektit, Komuna e Cairit për të tretën herë kishte hapur tender, në dy tenderat e parë nuk është paraqitur asnjë operator ekonomik që do ta bëjë rrënimin e objektit, ndërsa tenderi i tretë përfundon të enjten më 3 shtator. Tenderi është hapur pa kritere dhe kufizime që të tërheqin të paktën një operator ekonomik për ta rrënuar objektin pronari i të cilit ishte i pnjohur për autoritetet për më shumë se një muaj e gjysmë.

- Advertisement -

Shahpaska: Kapaciteti i kopshteve nuk është plotësuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot bëri të ditur se lidhur me kapacitetin për akomodimin e fëmijëve në kopshte...

Interi do të paguaj 1 milion euro për transferin e Arturo Vidal

Arturo Vidal sot do të arrijë në  Milano për ta finalizuar  transferin e tij në Inter, publikoi në Tuiter gazetari Fabricio Romano....

Ishulli grek është goditur nga një tërmet 4.5 ballë

Ishullin grek Kretë sot e goditi  tërmet i ri me fuqi prej 4,5 ballë, publikoi Qendra sizmike mesdhetare-evropiane. Tërmeti...

Cipras: Micotakis duhet t’u kërkojë falje grekëve që i mashtroi dhe i mbushi me gënjeshtra, urrejtje dhe ndarje për Marrëveshjen e Prespës

Kur e zgjidhëm problemin me  fqinjët verior, zgjodhën  ta ngrejnë vendin në këmbë,  ndërsa tani kryeministri i Maqedonisë së Veriut i lavdëroi...

Gjenden 28 emigrantë në dy lokacione në Kumanovë

Ministria e Punëve të Brendshme, informoi se sot herët në mëngjes, në aksione të ndara në fshatrat Vaksincë dhe Llojan të Kumanovës...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -