Mjeku ua fal borxhin prej mbi 528 mijë eurove pacientëve me kancer

TË FUNDIT

Një onkolog amerikan ka fshirë gati 650,000 dollarë (mbi 528 mijë euro) borxhe për 200 pacientë me kancer pasi ka kuptuar se shumë prej tyre po luftonin të gjenin paratë për t’i paguar faturat.

Dr Omar Atiq mbylli qendrën e tij të trajtimit të kancerit në Arkansas vitin e kaluar pas gati 30 vjetësh në biznes.

Ai punoi me një firmë për mbledhjen e borxheve për të mbledhur pagesa të papaguara, por më pas kuptoi se shumë familje ishin goditur rëndë financiarisht nga pandemia, përcjell portali rtv21.tv

Gjatë Krishtlindjeve, ai u shkruante pacientëve duke u thënë se çdo borxh do të fshihej.

“Me kalimin e kohës e kuptova që ka njerëz që thjesht nuk janë në gjendje të paguajnë,” tha Dr Atiq për Good Morning America në ABC .

“Kështu që gruaja ime dhe unë, si familje, e menduam atë dhe reflektuam duke falur të gjithë borxhin.”

Dr Atiq, i cili është me origjinë nga Pakistani, themeloi Klinikën e Kancerit Arkansas në Pine Bluff në 1991, duke siguruar trajtime duke përfshirë kimioterapinë, terapinë rrezatuese dhe skanimet CAT.

Tani është profesor në Universitetin e Arkansasit për Shkencat Mjekësore (UAMS) në Little Rock.

“Ne menduam se nuk kishte një kohë më e mirë për ta bërë këtë sesa gjatë një pandemie që ka shkatërruar shtëpitë, jetën e njerëzve dhe bizneset dhe të gjitha llojet e gjërave,” tha Dr Atiq.

Ai tha se faturat e papaguara nga rreth 200 pacientë arritën në gati 650,000 dollarë.

Në kartolinën e tij të Krishtlindjeve për pacientët, ai shkruajti: “Klinika e Kancerit në Arkansas ishte krenare që ju shërbeu si pacient. Edhe pse sigurime të ndryshme shëndetësore paguajnë shumicën e faturave për shumicën e pacientëve, madje edhe zbritjet dhe bashkë-pagat mund të jenë të rënda. Fatkeqësisht, kjo është mënyra se si funksionon aktualisht sistemi ynë i kujdesit shëndetësor. Klinika ka vendosur të heqë dorë nga të gjitha ekuilibrat që i detyrohen klinikës nga pacientët e saj. Gëzuar Festat “.

Presidenti i kompanisë për mbledhjen e borxheve që kishte ndihmuar në mbledhjen e pagesave të papaguara e përshkroi Dr Atiq si “një person shumë të kujdesshëm”./21Media

error: Content is protected !!