Mitarakis u bëri thirrje grekëve të tregojnë solidaritet për refugjatët

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Greqia të tregoj solidaritetin e treguar nga Bashkimi Evropian për refugjatët që do të zhvendosen, kërkoi ministri grek i Azilit Notis Mitarakis pas reagimeve të ashpra nga vendasit në qytetin e Kamena Vourla, të cilët janë kundër strehimit të përkohshëm të 39 fëmijëve refugjatë të pashoqëruar, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Athina.

“Në bashkëpunim me vendet anëtare të Bashkimit Evropian, vendi ynë ka nisur program ambicioz për zhvendosjen e grupeve të cenueshme, familjeve dhe fëmijëve të pashoqëruar. Sipas programit, disa refugjatë janë transferuar në hotele në Greqinë kontinentale, ku ata do të qëndrojnë për disa javë derisa të lëshohen dokumentet e tyre. I gjithë vendi duhet të tregojë solidaritet, si solidariteti i treguar nga Bashkimi Evropian në zhvendosjen e të miturve”, tha Mitarakis.

Porosia e ministrit pason pas reagimeve nga banorët lokal pasi 39 fëmijë refugjatë të pashoqëruar mbërritën në Kamena Vourla, Greqinë qendrore, të mërkurën për t’u strehuar përkohësisht në një hotel me qira nga një organizatë joqeveritare.

Banorët lokal mbajtën protesta, bllokuan rrugët, ndërsa mbrëmë sipas mediave, kanë penguar një autobus me ushqim për fëmijët të arrijë në hotel.

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This