Mishell i bëri thirrje Putinit ta lirojë Aleksej Navalnin

TË FUNDIT

VIDEO/Momenti i tërmetit në Greqi, qytetarë të frikësuar

Janë publikuar pamjet e para nga tërmeti i fuqishëm që u regjistruar në Greqi. Shihet se lëkundjet ishin të mëdha,...

A u përmbush premtimi i BDI-së për subvencionim të pagave për shqiptarët në sektorin privat? Përgjigjen nga Qeveria

Miratimi i programit në seancën e Qeverisë, ku parashihet subvencionim i kompanive private për punëtorë mbi bazën e parimit...

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë, ndihet në Shkup dhe Tiranë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë para pak minutash. Tërmeti me fuqi prej 5.9 ballë, është ndjerë edhe në...

Qeveria apel diasporës: Merrni pjesë në regjistrim

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dërguar apel deri te diaspora e vendit, që të marrin pjesë aktive në...

Numërohen mbi 33 mijë vota të diasporës, prin VV-ja

Nga 33 mijë e 488 vota nga diaspora që janë numëruar deri tani Lëvizja Vetëvendosje po prin me 26...

Kryetari i Këshillit Evropian, Sharll Mishell, në bisedën e sotme telefonike me Presidentin rus, Vladimir Putin, bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të liderit të opozitës Aleksej Navalni.

Mishell në profilin e tij në Tuiter ka shkruar se ia ka përsëritur Putinit “qëndrimin e vetëm të BE-së” që e dënon paraburgimin e Navalnit dhe kërkon lirimin e tij.

“Rusia duhet me urgjencë dhe plotësisht me transparencë të realizojë hetim për përpjekjen për atentat ndaj Navalnit”, ka shkruar Mishell.

Në kumtesën e Këshillit Evropian shtohet se Mishell e ka informuar Putinin për qëllimin e liderit të BE-së për të mbajtur debat për marrëdhëniet strategjike me Rusinë në samitin e ardhshëm.

Shtohet se gjatë bisedave mes dy liderëve, është diskutuar edhe lufta kundër pandemisë Kovid-19 dhe përforcimi i paqes dhe sigurisë globale. 

TË NGJAJSHME