Ministria e Shëndetësisë jep detaje për fluturimin për në Finlandë, 90 udhëtarë kanë qenë me pasaportë të Kosovës

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka kumtuar detaje për rastin e fluturimit prej Shkupi në Turku të Finlandës, ku 24 prej 157 pasagjerët rezultuan pozitiv me virusin Covid-19.

Thonë, se pas verifikimit të informacioneve me shërbimet e aeroportit të Shkupit dhe policisë kufitare, pasagjerët e infektuar kanë qenë udhëtarë që tranzitojnë nëpërmjet Maqedonisë së Veriut.

- Advertisement -

“Bëhet fjalë për udhëtarë, të shpërngulur, të cilët vijnë në Maqedoni, apo tranzitojnë nëpërmjet Maqedonisë nga shtetet të ndryshme, ndërkaq kthehen në punë në Evropën Perëndimore, të cilët me leje qëndrim apo shtetësi të BE-së nuk vlejnë restrikcionet gjatë hyrje-daljes në shtet”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë, njofton TV21.

Më tej, njoftojnë se sipas informacioneve të marra, pjesa dërmuese e udhëtarëve kanë qenë me pasaportë të Kosovës (95 persona), me pasaportë të Finlandës (60 persona), me pasaportë të RMV-së (2 persona) ndërkaq të tjerët me pasaportë të Shqipërisë, Bullgarisë, Estonisë dhe Suedisë.

- Advertisement -

Njoftojnë se kanë kërkuar informacione nga Qeveria e Finlandës për të mësuar se cilët janë 24 udhëtarët pozitiv me Covid-19.

“Po grumbullojmë informacione nga Qeveria e Finlandës për atë se kush janë 24 udhëtarët pozitivë me virusin, a bëhet fjalë për disa familje apo janë raste të veçanta, çfarë lloj testesh u janë bërë, kurse Instituti i Shëndetit Publik tashmë punon për të verifikuar se nëse ndonjërit nga udhëtarëve u është dhënë masë e vetëizolimit në shtetin tonë”, thuhet në kumtesën e Ministrisë së Shëndetësisë.

- Advertisement -

Pasi të sigurojnë informacionet, do të kumtojnë për publikun, ndërkaq ftojnë që gjatë çdo udhëtimi qytetarët të respektojnë masat për mbrojtje personale nga Covid-19.

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -