Ministri Osmani për vizitë zyrtare në Emiratet e Bashkuara Arabe

TË FUNDIT

Osmani jep mbështetje për grafën etnike në letërnjoftime

Edhe Bujar Osmani nga BDI ka shprehur përkrahje për grafën etnike në letërnjoftime. Në ClickPlus deklaroi se mungesa e një...

Nuk përjashtohet mundësia për bashkëpunim LSDM-BDI në zgjedhjet lokale, tha Osmani

Përvojat nga zgjedhjet paraprake dhe fakti se kemi një mandat të dytë qeverisës, janë një argument i mjaftueshëm që...

ASH-ja nuk është e përgatitur të jetë në Qeveri, tha Osmani në Click Plus

Duke folur për Alternativën dhe gatishmërinë e BDI-së që të bashkëqeverisë me të, Bujar Osmani në ClickPlus ka folur...

Alternativa në Qeveri? Osmani: Jemi të gatshëm nëse e pranon programin

Paralajmërimet e liderit të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami se po negociohet me dy deputetë të opozitës për të rritur...

Në BDI ka njerëz që kanë ambicie personale, tha Bujar Osmani në Click Plus

Zhvillimet e fundit në BDI dhe përplasjet mes eksponentëve, i ka komentuar Bujar Osmani në Click Plus. Ai e...

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në 21-22 shkurt 2021 do të realizojë vizitë zyrtare të Emirateve të Bashkuara Arabe, me ftesë të nikoqirit të tij, ministrin e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, Sheikh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan.

Nga Ministria e Punëve të jashtme, kanë kumtuar agjendën e Osmanit.

Në ditën e parë të vizitës në Dubai, MPJ Osmani do të ketë takim me ministrin shtetëror për bashkëpunim ndërkombëtar, Reem Bint Ebrahim Al Hashimy i cili është përgjegjës për ndihmë ndërkombëtare, zhvillimore dhe ndihmë teknike, dhe drejtor kryesor dhe udhëheqës i Dubai Ekspo, dhe me ministrin për Tregti të Jashtme Thani Ahmed Al–Zeyoudi

Dita e dytë, të hënën, Osmani në Abu Dabi, do të ketë takimin qendror me kolegun e tij, Sheikh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan ku pritet të bisedohet për çështje të lidhura me raportet bilaterale dhe mundësitë për intensifikimin e bashkëpunimit në fushat e interesit së përbashkët.

Në kuadër të vizitës, është paraparë ministri Osmani të takohet edhe me ministrin për Tolerancë dhe Bashkëjetesë, Sheikh Nahyan Bin Mubarak Al-Nahyan, Sekretarin Shtetëror për Diversifikimin Ekonomik dhe Diplomacinë Ekonomike, Ahmed Ali Al-Sayegh dhe me Drejtorin ekzekutiv të “Hedayah International Center” për ballafaqimin me ekstremizmin e dhunshëm dhe radikalizmin, Ahmed Al Qasimi.

Gjithashtu MPJ Osmani do të merr pjesë në hapjen solemne të IDEX 2021 në Abu Dabi, në Ekspozitën Ndërkombëtare dhe Konferenca në fushën e mbrojtjes për rajonin MENA, ku marrin pjesë mbi 100 vende dhe koorporata, ndërsa për herë të parë do të marrin pjese Maqedonia e Veriut dhe Shteti i Izraelit.

Gjatë kohës së vizitë, parashihet nënshkrimi i disa dokumenteve bilaterale me të cilat do të plotësohet korniza juridiko- normative mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Emirateve të Bashkuara Emirate, ndërkaq do të vizitohet edhe Pavioni i Maqedonisë së Veriut “Expo 2020 Dubai”, që do të hapet në tetor të këtij viti.

Ndryshe, vizita e MPJ Osmani është vizita e parë zyrtare e Ministrit të Punëve të Jashtme në EBA pas vendosjes së raporteve diplomatike.

TË NGJAJSHME