Ministri i Financave të Kanadasë ka dhënë dorëheqje për shkak politikës së shpenzimeve

TË FUNDIT

Interi gjunjëzoi Milanin

Emocione, gola, sherr, karton të kuq, por në fund triumfon Inter. Derbi i Milanos në Kupën e Italisë vishet zikaltër...

Kosnett: Marrëveshja e Washingtonit mbetet në fuqi

Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë Philip Kosnett ka folur për marrëveshjen e Uashingtonit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizim...

Donald Trump krijon zyrën e ish-presidentit në Florida

Donald Trump nuk është më president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por kjo nuk e ndalon atë të...

Thomas Tuchel do të zëvendësojë Lampardin

Thomas Tuchel është emëruar trajner i ri i Chelseat. Ai vjen në “Stamford Bridge” pas një periudhe dy vjeçare...

Biseda e parë telefonike Putin-Bajden

Presidenti i SHBA-së, Xho Bajden dhe homologu i tij rus, Vlladimir Putin, për herë të parë pas zgjedhjes së...

Ministri kanadez i Financave Bill Morno ka dhënë dorëheqjen për shkak mosmarrëveshjeve me kryeministrin Xhastin Trudo për politikën e shpenzimeve pasi u ndërlidh me një organizatë bamirësi për fillimin një programi për bursa studentore.

Morno u tërhoq pasi ministrat e tjerë kundërshtuan sasinë e mjeteve për krizën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit dhe investimet në projekte për mbrojtjen e mjedisit jetësor pas karantinës, njoftojnë mediat britanike.

Kryeministri Trudo shprehi mbështetje për ministrin e tij të financave javën e kaluar, megjithëse flitej për një përçarje mes të dyve.

Morno në konferencën për media mbrëmë tha se ai kishte dhënë dorëheqje, duke shpjeguar se nuk planifikon të kandidohet në zgjedhjet e ardhshme dhe se Trudo duhet të emërojë një ministër të ri të financave, i cili do të jetë i gatshëm të kushtojë disa vjet për të rikthyer ekonominë kanadeze në rrugën e duhur. sn/

TË NGJAJSHME