Micotakis: Më 15 qershor do të hapen kufijtë tokësor me vendet fqinje

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Gjatë bisedave që i kishim me liderët e Ballkanit, kemi konstatuar se përafërsisht kemi të dhëna të ngjashme epidemiologjike, dhe do të jemi të gatshëm t’i hapim plotësisht kufijtë tanë tokësor me vendet fqinje, vlerësojmë, më 15 qershor, përveç nëse diçka nuk ndryshon në mënyrë drastike, tha kryeministri grek Kiriakos Micotakis në takimin në Selanik me prefektin e rajonit të Maqedonisë qendrore, Apostotolos Xixikostas, informon korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Xixikostas tha se ata këtë vit do t’i japin peshë turizmit tokësor, i cili “sa të jetë e mundur, mund ta shpëtojë turizmin”, ndërsa Micotakis potencoi se Greqia shpesh harron “që më shumë se dhjetë milionë vizitorë vijnë në rrugë tokësore në vend”.

- Advertisement -

“Pjesa veriore Greqisë ka një avantazh, sepse është më e varur nga turizmi rrugor, nga vendet që deri më tani kanë arritur të përballojnë pandeminë. Prandaj, ne nuk jemi posaçërisht të brengosur për shqetësimet epidemiologjike, që të mund të hapim kufijtë me disa kontrolle themelore duke marrë mostra të rastit dhe, natyrisht, gjithmonë duke iu përmbajtur të gjitha protokolleve të sigurisë”, tha Micotakis.

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This