Mësim online apo mësim të kombinuar? Pushteti dhe opozita përplasen për mënyrën e zhvillimit të mësimit

Must Read

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...
- Advertisement -

Pushteti dhe opozita u përplasën për atë se, ka apo nuk ka shteti strategji për mënyrën e zhvillimit të procesit edukativo-arsimor.

Deputeti i sapozgjedhur Timco Musunski nga VMRO DPMNE tha se viti shkollor fillon për një javë, viti akademik për një muaj e Qeveria dhe ministria e Arsimit ende nuk kanë strategji se si do ta zgjidhin çështjen e procesit mësimor. Ai tha se arsimi në vend është në gjendje të paparashikueshme sepse nuk e dimë se çka na pret. Në pyetjen nëse VMRO-DPMNE mbështet mësim online apo me prezencë fizike, Mucunski u përgjigj:

- Advertisement -

 “Duhet të bëhet strategji se çka është më e mira duke marrë parasysh rrethanat shëndetësore. Nëse strategjia më e mirë është ajo e cila siguron proces të shkëlqyeshëm arsimor dhe 0 rrezik për studentët dhe nxënësit dhe nëse ai proces arsimor do të kishte qenë vetëm online duke marrë parasysh arsyet shëndetësore atëherë do të kishim mbështetur mësmin online, nëse metoda e kombinuar garanton kushte shëndetësore 0 rrezik për të rinjtë atëherë le të jetë me sistem të kombinuar, por problem është se siç po shihni ende e parashtrojmë pyetje ndërsa gjendemi një javë para fillimit të vitit shkollor dhe një muaj para vitit akademik”, tha Timço Mucunski, deputet i VMRO-DPMNE-së.

Por Damjan Manceski nga LSDM tha se Qeveria ka strategji, sistemi do të jetë plotësisht gati për mësim në distancë.

- Advertisement -

 “Mësimdhënësit duhet të shkojnë në shkollë dhe në mënyrën e njëjte se si e zhvillojnë mësimin në mënyrë fizike në shkollë të njëjtën do ta bëjnë nëpërmjet kamera dhe kjo është e gjitha. Mungesë është vetëm mënyra e komunikimit dhe ndërrimin e dokumenteve por mësimi do të zhvillohet në mënyrën më të thjeshtë dhe më afër nxënësve”, theksoi Damjan Mançevski, deputet i LSDM-së.

Mancevski shtoi se Qeveria nuk dëshiron t’i bëjë gabimet e shteteve të cilët i hapën shkollat dhe pastaj ndërruan mendje, duke theksuar se nuk duan që ti lëshojmë nxënësit  në shkollë të infektohen e pastaj t’i kthejnë në shtëpi.

- Advertisement -

Ndërkohë që  specialisti për media digjitale Bojan Kordallov tha se theksi duhet të vendoset në cilësinë e arsimit dhe jo në mënyrën se si do të mbahet.

- Advertisement -

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i Shtëpisë së shëndetit Shkup, Viktor...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -