Merkel: Hapje të kapitujve të parë nga negociatat me Shkupin dhe Tiranën këtë vit

Must Read

Vilian kryen testet mjekësore te Arsenali

Vilian është para shpërnguljes në Arsenal. Braziliani i cili ka braktisur Çelzin dhe është agjent i lirë...

Në mes të protestave postzgjedhore në Bjellorusi, Putini bën thirrje për integrim të ngushtë me Minskun

Presidenti rus Vladimir Putin sot deklaroi se Bjellorusia fqinje dëshiron t’i riaktivizojë planet e ngrira për integrim...

Ekspertët parashikojnë rritje të mëtejme të çmimit të arit

Çmimi i arit në fillim të muajit e kaloi pragun prej 2,000 dollarëve për unc, nivel që...

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot i prezantoi prioritetet e kryesimit të vendit të saj me BE-në në gjashtë muajt e ardhshëm, duke i përmendur vetëm negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë lidhur me zgjerimin, njofton korrespondenti i MIA-s nga Brukseli.

- Advertisement -

Ballkani Perëndimor, Afrika, lufta kundër dezinformatave, emigracioni, Rusia dhe Kina, janë prioritetet kryesore për Gjermaninë në pjesën e politikës së jashtme për gjashtë muajt e ardhshëm.

“Konferencat aderuese me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë duhet të mbahen këtë vit dhe të hapen kapitujt e parë”, ka thënë Merkel.

- Advertisement -

Për Merkelin hapja e negociatave me Shkupin dhe Tiranën paraqesin sinjal të rëndësishëm për angazhimin e BE-së ndaj integrimit të Ballkanit Perëndimor.

- Advertisement -

Komisioni Evropian javën e kaluar deri tek Këshilli i Evropës i parashtroi draft kornizat negociuese të Unionit për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërisë.

  • Tags
  • 5
- Advertisement -

Latest News

Në mes të protestave postzgjedhore në Bjellorusi, Putini bën thirrje për integrim të ngushtë me Minskun

Presidenti rus Vladimir Putin sot deklaroi se Bjellorusia fqinje dëshiron t’i riaktivizojë planet e ngrira për integrim më të afërt me Rusinë...

Ekspertët parashikojnë rritje të mëtejme të çmimit të arit

Çmimi i arit në fillim të muajit e kaloi pragun prej 2,000 dollarëve për unc, nivel që nuk është shënuar që nga...

Sllovakia dëboi diplomatë rus për shkak spiunimit, Moska do t’i përgjigjet me masë të njëjtë

Sllovakia dëboi tre diplomatë rus për shkak dyshimit se merreshin me spiunim. Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme...

Qeveria libaneze ka dhënë dorëheqje, por protestat vazhdojnë

Protestat në Liban për shkak të shpërthimit të madh në Bejrut vazhdojnë, megjithëse pasdite qeveria e udhëhequr nga Hasan Diab dha dorëheqje.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com