Merekl porosi gjermanëve: Reduktoni konkatket dhe udhëtimet

TË FUNDIT

Tetovë, me fishekzjarre festojnë 108 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë

Në sheshin Iliria në Tetovë me fishekzjarre po festohet 108 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë.

41 viktima dhe 1022 të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit nga 3127 testime të realizuara,...

Black Friday, turma me qytetarë për të blerë! Filipçe: Duhet të jeni të durueshëm

https://youtu.be/nbNvO7FY5U0 Turma të mëdha vërshuan qendrat tregtare të Shkupit ditën e djeshme....

Dita e tretë e protestave të VMRO-DPMNE-së! Mickoski: Këtë fundjavë në Sofje copëtohet identiteti

https://youtu.be/XC1qXQ8Ckcw Zoran Zaev është duke përgatitur një dështim kombëtarë, por nga secili...

Jeton e vetme në një dhomë konvikti! E përmalluar për fëmijët kërkon ndihmë

https://youtu.be/4QLTvlEr72E Kjo është Zana Kuqi nga Tetova. Ajo jeton...

Kancelarja gjermane Angela Merkel i porositi bashkëqytetarët e saj  t’i kufizojnë kontaktet sociale dhe ta reduktojnë udhëtimin në minimum, pasi ishte konfirmuar rritje më e madhe ditore e numrit të pacientëve të rinj të infektuar me Kovid-19 në shtet.

Nëse qytetarët e Gjermanisë nuk i reduktojnë kontaktet e tyre, “të gjithë së bashku do të përballemi me sfida të mëdha që ky virus i paraqet”, tha kancelarja.

Edhe pse nuk është prekur nga pandemia si edhe disa vende evropiane, rritja ditore e numrit të infektimeve të reja në Gjermani vazhdon të rritet. Javën e kaluar, Gjermania për herë të parë publikoi se virusi është konfirmuar te më shumë se 10.000 persona për një ditë, ndërsa sot ai numër ishte 14.714, që është bilanc më i lartë ditor nga fillimi i pandemisë.

TË NGJAJSHME