Array

Mënyra e duhur për të shmangur dhimbjet e nyjeve

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Shëndeti i koçkave është shumë i rëndësishëm për organizmin tonë nëse ne nuk duam që të vuajmë nga shqetësime të ndryshme që na vijnë prej tyre.

Gjenetika, të ushqyerit, plakja dhe sëmundjet ndikojnë në atë se sa shpejt konsumohet kërci, i cili sa më i harxhuar që të jetë, skajet e eshtrave fërkohen njëri me tjetrin duke shkaktuar dhimbje. Me ushtrimet e duhura dhe të rregullta, si dhe tëushqyerit e shëndetshëm, eshtrat, kërci dhe nyjat me siguri se mund të mbrohen dhe të ruhen. Disa nga ushqimet që na ndihmojnë për një nyje sa më të shëndetshme janë;

- Advertisement -

Vaji i ullirit
Përmban oleokantal që bllokon enzimën përgjegjëse për inflamacion dhe rrit nivelin e proteinave në lëngun sinovial që mbron kërcirin dhe vepron si një lubrifikant. Rreth 3 lugë vaj ulliri vepron si 200 miligram ibuprofenë. Për këto arsye vaji i ullirit këshillohet në rast dhimbje të nyjave dhe artritit.

Portokalli
Vitamina C redukton inflamacionet në trup, kurse shumica e saj gjendet në frutat agrume. Një zgjedhje e shkëlqyer është portokalli që përmban bioflavonoid, nobiletinë, që lehtëson dhimbjet në nyje.

- Advertisement -

Salmoni
Salmoni ndikon në ndërtimin e muskujve dhe redukton rrezikun e lëndimeve, por me kalimin e viteve trupi më vështirë i absorbon acidet yndyrore omega-3, prandaj nevojiten sasi më të mëdha sesa në rini.

- Advertisement -

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -