Array

Menya e fundit e mbetur nga Titaniku do ekspozohet në ankand

Must Read

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të...
- Advertisement -

Vlera e menysë së fundit të anijes së gjigante tej oqeanike që u mbyt para më shumë se 100 vjetësh-Titanik, vlerësohet mes 50.000 dhe 60.000 dollarë amerikanë. Kopja e menysë është ruajtur nga njëri prej udhëtarëve të mbijetuar, dhe së shpejti do të ofrohet në ankand në New York.

Kopja e menysë e cila do të jetë në ankand shoqërohet me një histori interesante. Abraham Lincoln Salomon ishte njëri nga udhëtarët e vendosur në kuvertën e klasit të parë. Salomon ishte njëri nga pasagjerët e parë që hipi në varkë shpëtimi, pasi që ai u dha ryshfet disa anëtarëve të ekuipazhit për të shpëtuar atë para të tjerëve kur anija filloi të fundosej.

- Advertisement -

Në kopertinat e menysë dhe listës së ushqimeve ka nënshkruar edhe Isaac Gerald Frauenthal, gjithashtu një pasagjer i klasit të parë i cili arriti të shpëtojë. Besohet se të dy miqtë drekuan së bashku në kuvertë, atë ditë fatale të 15 prillit të 1912.

Njëra nga rastet më interesante nga ankandet e Titanikut ndonjëherë është letra e shkruar nga Duff Gordon, njëra nga pasagjeret e shpëtuara të anijes. Në këtë letër i kishte shënuar frustrimet dhe sulmet e mediave, e cila i përjetoi me të arritur në Angli pas fundosjes së Titanikut. Letra u shit në Boston këtë vit rreth 12,000 dollarë amerikanë.
Titanik konsiderohej si anija më luksoze e kohës së saj e cila në udhëtim nga Anglia në New York mori rreth 2,224 pasagjerë. Edhe pse listat origjinale të pasagjerëve janë zhdukur në fund të Atlantikut, llogaritet se në këtë tragjedi humbën jetën 1,517 persona, ndërsa 710 shpëtuan.

- Advertisement -

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të punojnë për interesat e tyre...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë private të cilat do të...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të duhet t’i lexojnë biografitë dhe...

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme për llojin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -