Array

Memmingen (Gjermani): Sprechen Sie Albanisch?

Must Read

Kosovë, 2 viktima dhe 61 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR,...

Shahpaska: Kapaciteti i kopshteve nuk është plotësuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot bëri të ditur se lidhur me kapacitetin për...

Interi do të paguaj 1 milion euro për transferin e Arturo Vidal

Arturo Vidal sot do të arrijë në  Milano për ta finalizuar  transferin e tij në Inter, publikoi...
- Advertisement -

Këto dite u hap Shkolla Shqipe e mësimit plotësues në Memmingen të Gjermanisë. Mësimi zhvillohet ma plan-program dhe me tekste shkollore të hartuara nga Ministria e Arsimit e Republikës së Kosovës.

Mësimi zhvillohet në tri nivele. Niveli i parë përfshinë grupmoshat nga 6 deri në 10 vjeç, niveli i dytë nga 10 deri në 14 dhe niveli i trete nga 14 deri në 17 vjeç.
Nxënësi vijon mësimin një herë në javë nga tri ore mësimi, në lëndët Gjuhë dhe Letërsi Shqipe, Gjeografi, Histori dhe Edukatë qytetare .

- Advertisement -

Mësuesja e klasës Ilmije Durmishi – Islami tha për KosovaPress se gjuha amtare luan rol te të rëndësishëm në zhvillim gjuhësor të fëmijës një gjuhësh, por që rritet në kushte dygjuhësie, transmeton Telegrafi.

“Fëmijët këtu janë me dy kultura gjuhësore. Në shtëpi flet shqip kurse në shkollë gjermanisht. Dygjuhësia e mërgimit është e domosdoshme të nxitet dhe të përkrahet si nga prindërit ashtu edhe nga shkolla”, tha mësuesja Durmishi – Islami.

- Advertisement -

Sipas saj, me mësim plotësues në gjuhën shqipe nxënësit do të jenë më të sukseshëm edhe në shkollimin e përgjithshëm.

Mësuesja Durmishi – Islami tha se hapja e shkollës nuk ishte e lehtë por falë angazhimit të prindërve të cilët kontribuuan për të mirën ë fëmijëve të tyre, ia doli të hap shkollën për mësimin në gjuhën shqipe.

- Advertisement -

Në këtë shkollë janë të regjistruar gjithsej 89 fëmijë shqiptarë.

Mësuesja Durmishi-Islami bën apel tek prindërit që t’i përgjgijen pozitivisht ftesës për t’i dërfuar fëmijët e tyre në shkollën shqipe.

Ajo falënderoi Ministrinë e Diasporës, Ministrinë e Arsimit, Konsullatën e Republikës së Kosovës në Shtuttgart Këshillin e Prindërve për Diasporë, si dhe autoritete gjermane të cilët e përkrahën në hapjen e shkollës.

- Advertisement -

Kosovë, 2 viktima dhe 61 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 464 mostra...

Shahpaska: Kapaciteti i kopshteve nuk është plotësuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot bëri të ditur se lidhur me kapacitetin për akomodimin e fëmijëve në kopshte...

Interi do të paguaj 1 milion euro për transferin e Arturo Vidal

Arturo Vidal sot do të arrijë në  Milano për ta finalizuar  transferin e tij në Inter, publikoi në Tuiter gazetari Fabricio Romano....

Ishulli grek është goditur nga një tërmet 4.5 ballë

Ishullin grek Kretë sot e goditi  tërmet i ri me fuqi prej 4,5 ballë, publikoi Qendra sizmike mesdhetare-evropiane. Tërmeti...

Cipras: Micotakis duhet t’u kërkojë falje grekëve që i mashtroi dhe i mbushi me gënjeshtra, urrejtje dhe ndarje për Marrëveshjen e Prespës

Kur e zgjidhëm problemin me  fqinjët verior, zgjodhën  ta ngrejnë vendin në këmbë,  ndërsa tani kryeministri i Maqedonisë së Veriut i lavdëroi...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -