Mbyllen shkollat në Francë

TË FUNDIT

  • NA NDIQNI NË:

Mbyllen shkollat në Francë

 41 mins më parë

Shkollat ​​në Francë do të mbyllen për të paktën tre javë si pjesë e kufizimeve të reja kombëtare për të luftuar rastet në rritje të COVID-19, tha Presidenti Emmanuel Macron.

Macron tha se shkollat ​​do të kalonin në mësimin në distancë nga java e ardhshme.

Masat e bllokimit, të futura në disa zona të Francës më parë këtë muaj, janë gjithashtu duke u shtrirë në rrethe të tjera.

Të gjitha dyqanet jo-thelbësore do të mbyllen nga e shtuna dhe do të ketë një ndalim për të udhëtuar më shumë se 10 kilometra nga shtëpia pa ndonjë arsye.

Vendi po përballet me një kulm prej mbi 5 mijë njerëz në kujdesin intensiv.

Të mërkurën, ministria e shëndetësisë e vendit raportoi 59.038 raste të reja. Deri më tani Franca ka raportuar më shumë se 4.6 milionë raste të koronavirusit dhe 95,495 vdekje nga koronavirusi, shkruan BBC.

TË NGJAJSHME