Marrëveshja e Përzhinës shkon në histori?! VMRO-DPMNE para zgjedhjeve ishte “pro”, kurse tani “kundër” shfuqizimit

Must Read

Çaushoglu: Nëse Azerbajxhani kërkon Turqia do të ndërhyjë në Nagorno-Karabah

Azerbajxhani është i aftë ta çlirojë territorin e tij vetë, por nëse dëshiron mbështetje dhe kërkon ndihmë,...

Transporti hekurudhor në Kinë, 108 milionë pasagjerë gjatë 11 ditëve të ardhshme!

Mbi 108 milionë pasagjerë pret të ketë shteti kinez në 11 ditët e ardhshme në transportin hekurudhor,...

A ka pasur mobing ndaj infermiereve? Filipçe thotë jo, vetëm debat me ton të lartë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencën e sotme për media tha se ndaj infermiereve të...
- Advertisement -

Marrëveshja e Përzhinës me të cilën vendi hyri në krizë të thellë politike, ka gjasa të shkojë në histori. Nga kjo marrëveshje buroi Prokuroria Publike Speciale, e cila gjithashtu nuk ekziston më. Para zgjedhjeve, të dy liderët, Zaev dhe Mickoski u pajtuan për këtë.

-Nuk duhet të ekzistojë më. Disa herë e kam thënë këtë, hajde thojeni edhe ju. Qëndrimi im është se nuk duhet të ekzistojë më Qeveria e Përzhinës,- pohoi Zoran Zaev, kryetar i LSDM-së.

- Advertisement -

Në duelin që u mbajt para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, Mickoski tha se ai ka qenë kundër Qeverisë së Përzhinës qysh kur u nënshkrua Marrëveshja e Përzhinës, por se për zgjedhjet e fundit parlamentare ka këmbëngulur që ky model të mos ekzistojë më, sepse nuk kanë pasur besim se si LSDM-ja do ta organizojë procesin zgjedhor.

-Absolutisht nuk kam asnjë problem që të mos ketë më Qeveri sipas Përzhinës,- deklaroi Hristijan Mickoski, kryetar i VMRO-DPMNE-së.

- Advertisement -

Por, tani pasi përfunduan zgjedhjet, retorika ndryshon. Opozita thotë se vendimi i tillë nuk mund të sillet në mënyrë të njëanshme, sepse ka qenë marrëveshje mes pushtetit dhe opozitës.

-Sa i përket shfuqizimit të qeverisë së Përzhinës dhe kryeministrit shqiptar, vetë modeli i Përzhinës ishte dakorduar midis opozitës dhe pushtetit. Zaevi nuk ka asnjë të drejtë pa u konsultuar me opozitën dhe faktorin ndërkombëtar, i cili ishte garantues i këtij modeli, ta shfuqizojë në mënyrë të njëanshme dhe të bëjë pazar me marrëveshjen për Qeverinë e tij,-VMRO-DPMNE

- Advertisement -

Sipas analistëve, modeli i Përzhinës është nën presion nga faktori ndërkombëtar, me qëllim që të shmangen manipulimet zgjedhore.

-Tani në këto zgjedhje u tregua mosfunksionimi, sepse kjo nënkupton vetëm mundësi që të hidhet përgjegjësia. Ju e patë si ishte gjithë kohën – Naqe është fajtor sepse policia nuk ka intervenuar,  dikush tjetër është fajtor, jo Oliveri, por fajet i ka Naqe. Pra, vetëm hidhet përgjegjësia nga një person te tjetri dhe nuk dihet se kush është përgjegjës,-tha Aleksander Tortevski, avokat.


Modeli i Qeverisë së Përzhinës ishte vendosur për zgjedhjet e vitit 2016, sipas të cilit partia më e madhe opozitare 100 ditë para zgjedhjeve merr funksione në pushtetin ekzekutiv, mes të cilave edhe dy poste ministrore dhe tri vende të zëvendës-ministrave shtesë.

- Advertisement -

Çaushoglu: Nëse Azerbajxhani kërkon Turqia do të ndërhyjë në Nagorno-Karabah

Azerbajxhani është i aftë ta çlirojë territorin e tij vetë, por nëse dëshiron mbështetje dhe kërkon ndihmë, ne do të jemi me...

Transporti hekurudhor në Kinë, 108 milionë pasagjerë gjatë 11 ditëve të ardhshme!

Mbi 108 milionë pasagjerë pret të ketë shteti kinez në 11 ditët e ardhshme në transportin hekurudhor, shkaku i një feste kombëtare,...

A ka pasur mobing ndaj infermiereve? Filipçe thotë jo, vetëm debat me ton të lartë

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencën e sotme për media tha se ndaj infermiereve të Klinikës Infektive të cilat kanë...

Gjykata Administrative e hodhi poshtë padinë e “Bankës Eurostandard”

Gjykata Administrative e hodhi poshtë padinë e “Bankës Eurostandard” lidhur me vendimin e Bankës Popullore të sjellë nga guvernatorja Anita Angellovska-Bezhoska.

Prej fillimit të vitit shkollor në Bullgari, 110 fëmijë u infektuan me koronavirus

Prej fillimit të vitit shkollor në Bullgari, 110 nxënës dhe fëmijë nga kopshtet, apo 0,01 për qind janë pozitivë me koronavirus, treguan...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -