Maqedonia feston dy Ilindenët, Pendarovski: Çdo keqpërdorim i pushtetit të rinjtë i largon gjithnjë e më shumë

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Sivjet Ilindenin e festojmë me një lëvizje të rëndësishme drejtë realizimit të qëllimeve tona strategjike – anëtarësimi ynë i plotfuqishëm në NATO dhe fillimi i negociatave me BE, tha shefi i shtetit Stevo Pendarovski në fjalimin e tij në Pelincë. Ai dërgoi mesazhe për ballafaqimin me pandeminë me Kovid-19 dhe pasojat e saj ndaj ekonomisë, gjyqësisë, veçanërisht ndaj krimit dhe korrupsionit. Pas formimit të qeverisë, ai kërkoi përkrahje nga të gjitha subjektet politike në përpjekjet e tyre për  pajtim të qytetarëve.

“Qytetarët tanë janë të zhgënjyer kur shikojnë se Prokuroria e cila ishte simbol i shpresave tona për zbulimin e krimit të organizuar, është shpërbërë për shkak se vetë ajo u bë pjesë e krimit të organizuar. Çdo keqpërdorim i funksionit, çdo denar i keqpërdorur nga financat publike, çdo tender i kurdisur, çdo prolongim i procedurave me vite të tëra, çdo maltretim i qytetarëve nëpër korridoret e administratës, janë arsye  plus që qytetarët vendosin të largohen nga vendi”, deklaroi Stevo Pendarovski – President i RMV-së.

- Advertisement -

Kryeministri Oliver Spasovski foli në Kalanë e Shkupit ku te përmendorja “Fuqi Drejtësi Liri” vendoi lule.

Parimet e Ilindenit nuk janë kthyer drejt së kaluarës por drejt së ardhmes. Ilindeni është në kujtimet tona si trashëgimi i gjallë, tha Spasovski.

- Advertisement -

“Sot festojmë dhe në nder të të gjithë bashkëqytetarëve dhe bashkëqytetareve tanë që në shtetin tonë të lirë kanë dhënë kontributin e tyre për të qëndruar me krenari para flamurit dhe me krenari ta flasim gjuhën tonë amtare, gjuhën maqedonase. Treguam se e dimë se si t’i ruajmë dhe t’i zbatojmë parimet e ilinditasve. Vendin tonë nga udhëtar i harruar në një korsi pa rrugëdalje, e vendosëm në binarët që na çojnë drejt integrimit euroatlantik”, tha Oliver Spasovski – kryeministër.

Dy Ilindenët i uroi edhe kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi i cili duhej të vinte në Krushevë, në Meçkin Kamen, por për shkak të gjendjes së tij të shëndetësor, atje shkoi nënkryetari i Kuvendit Goran Misovski.

- Advertisement -

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -