Mandat i dytë i Zaevit për Kryeministër të RMV-së, ballafaqimi me krizën Covid-19 do të jetë fokusi i Qeverisë së re

Must Read

Kosovë, 2 viktima dhe 61 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR,...

Shahpaska: Kapaciteti i kopshteve nuk është plotësuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot bëri të ditur se lidhur me kapacitetin për...

Interi do të paguaj 1 milion euro për transferin e Arturo Vidal

Arturo Vidal sot do të arrijë në  Milano për ta finalizuar  transferin e tij në Inter, publikoi...
- Advertisement -

Nga gjithsej 113 deputetë që votuan, 62 dhanë dritë jeshile ndërsa 51 ishin kundër përbërjes së propozuar për qeveri të re. Pas votimit  kishte ovacione.

Votimit i paraprinte debat i ashpër dyditor.

- Advertisement -

Deputetja e VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska Dafkova kishte problem me kohën për shkak se nuk i mjaftonin 10 minuta që janë të parashikuar për pyetje deputetësh.

Gordana Siljanovska: Dhe duhet të ballafaqohemi me këtë.

- Advertisement -

Talat Xhaferi: Faleminderit!

Gordana Siljanovska: Për çka “faleminderit”?

- Advertisement -

Talat Xhaferi: Ju skadoi koha. Kishit 10 minuta për të folur, mendova se e keni lexuar rregulloren, i keni 10 minuta për fjalim

Gordana Siljanovska: A jeni i sigurt se kaluan 10 minuta?

Talat Xhaferi: Kam orë që e mat kohën, nuk duhet unë të jem i sigurt, kam matës të kohës.

Në fund të ditës, të gjithë ministrat u betuan se do të punojnë në mënyrë të ndershme dhe të përgjegjshme. Gjatë leximit të betimit, kryeparlamentari Talat Xhaferi e shfrytëzoi emrin e vjetër të shtetit, por gjatë përsëritjes nga ana e ministrave ata e përdorën emrin e ri – Republika e Maqedonisë së Veriut.

Talat Xhaferi: Do ta respektoj kushtetutën dhe ligjet e Republikës së Maqedonisë.

Ministrat: Do ta respektoj kushtetutën dhe ligjet e Republikës ës Maqedonisë së Veriut.

Pas kësaj kishte  urime në forma të ndryshme.

Pastaj,  fotografimi tradicional në hyrjen e Kuvendit, por kësaj here në distancë dhe me maska të cilat pastaj i hoqën.

Zoran Zaev: “Nëse jeni të gatshëm t’i heqim maskat, pa maskë”….

“Jo, jo”!

Zoran “Zaev: Kush thotë JO”?

Mbaruan me pyetje nga njeriu i parë i Qeverisë.

Zoran Zaev: “Jeni të gatshëm për punë”?

“Po”

 “Që në muajt e parë të mandatit, Qeveria e re do të sigurojë mekanizma për reforma strukturore brenda administratës publike, por edhe në pjesën e sundimit të së drejtës përmes pastrimit të gjyqësisë dhe ndërtimit të shtetit të fuqishëm dhe të pavarur juridik”, tha Zoran Zaev, Kryeministër.

- Advertisement -

Kosovë, 2 viktima dhe 61 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 464 mostra...

Shahpaska: Kapaciteti i kopshteve nuk është plotësuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot bëri të ditur se lidhur me kapacitetin për akomodimin e fëmijëve në kopshte...

Interi do të paguaj 1 milion euro për transferin e Arturo Vidal

Arturo Vidal sot do të arrijë në  Milano për ta finalizuar  transferin e tij në Inter, publikoi në Tuiter gazetari Fabricio Romano....

Ishulli grek është goditur nga një tërmet 4.5 ballë

Ishullin grek Kretë sot e goditi  tërmet i ri me fuqi prej 4,5 ballë, publikoi Qendra sizmike mesdhetare-evropiane. Tërmeti...

Cipras: Micotakis duhet t’u kërkojë falje grekëve që i mashtroi dhe i mbushi me gënjeshtra, urrejtje dhe ndarje për Marrëveshjen e Prespës

Kur e zgjidhëm problemin me  fqinjët verior, zgjodhën  ta ngrejnë vendin në këmbë,  ndërsa tani kryeministri i Maqedonisë së Veriut i lavdëroi...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -