Makron nesër udhëton për në Liban

Must Read

Nuredini: 75% e gazifikimit primar është ndërtuar në perëndim të vendit dhe 90-95% në jug

Rrjeti sekondar dhe terciar për gazifikimin e vendit do të vazhdojë pas zgjidhjes së problemit me GAMA,...

Jankulloska: Nuk ka nevojë për spektakël, unë jam në shtëpi, nuk shkoj askund

Ish-Ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska, për të cilën dje Gjykata e lartë  vendosi se ankesa...

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një...
- Advertisement -

Presidenti i Francës, Emanuel Makron, do të udhëtojë nesër për në Liban për t’u takuar me të gjithë aktorët politikë, pas shpërthimit që e shkatërroi Bejrutin, me ç’rast humbën jetën të paktën njëqind persona dhe u plagosën mijëra të tjerë, njoftoi sot Pallati i Eliseut.

Është parashikuar që Makron të takohet me presidentin dhe kryeministrin libanez Mishel Aun dhe Hasan Diab.

- Advertisement -

Një komunikatën e Pallatit të Eliseut theksohet se Franca tashmë ka dërguar ekuipazhe, pajisje dhe ndihmë në Liban. Nga Marseja është dërguar edhe pajisje e urgjencës dhe një ekuipazh mjekësor prej nëntë personave.

“Tre aeroplanë do të fluturojnë për në Bejrut sot, një nga Marseja me ekip mjekësor, një nga aeroporti Ruasi i Parisit me 25 ton pajisje dhe ekipe sigurie nga Ministria e Punëve të Brendshme”, deklaroi  ministri i Jashtëm francez Zhan Iv le Drian.

- Advertisement -

Ai shtoi se Franca në ditët në vijim do të marrë iniciativën për mobilizimin e ndihmës ndërkombëtare, veçanërisht në nivelin evropian.

“Është e rëndësishme tani të tregohet solidaritet ndërkombëtar”, theksoi Drian.

- Advertisement -

Nuredini: 75% e gazifikimit primar është ndërtuar në perëndim të vendit dhe 90-95% në jug

Rrjeti sekondar dhe terciar për gazifikimin e vendit do të vazhdojë pas zgjidhjes së problemit me GAMA, informoi sot Ministri i Mjedisit...

Jankulloska: Nuk ka nevojë për spektakël, unë jam në shtëpi, nuk shkoj askund

Ish-Ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankulloska, për të cilën dje Gjykata e lartë  vendosi se ankesa ishte refuzuar, dhe se ajo...

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një numër përleshjesh me forcat ruse...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës. Ministria...

Grubi, Filipçe dhe Nuredini për vizitë në spitalin e Gjinekologjisë në Çair

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive Artan Grubi dhe ministrat e Shëndetësisë dhe të Mjedisit Jetësor...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -