Makron: E drejta e karikaturës është pjesë thelbësore e identitetit francez

Must Read

Shkatërrohet sistemi raketor i forcave të armatosura të Azerbejxhanit

Forcat e armatosura të Nagorno Karabah e shkatërruan sistemin e lanserëve të rëndë raketor të llojit TOS-1A ...

Kërçovë, prerësit ilegal të drunjve sulmojnë nëpunësit policor

Me sezonin e vjeshtës fillon edhe problemi me prerjen e drunjve nga mali. Në Kërçovë për prerjen...

Heqja e PCR testeve në kufij, betejë në Qeveri mes LSDM-së dhe BDI-së

Komisioni për Sëmundje Infektive ka diskutuar për përshpejtim të procedurave për heqjen e PCR testit me vendet...
- Advertisement -

E drejta e karrikaturës dhe përqeshja, madje edhe e religjionit, paraqet pjesë thelbësore e identitetit francez, tha presidenti i Francës, Emanuel Makron në ceremoninë për naturalizim, dy ditë pas fillimit të gjykimit të të akuzuarve për involvim në sulmin ndaj revistës satirike “Sharli Ebdo”.

Në Panteon në Paris, Makroni në mënyrë solemne dorëzoi dokumente për pesë shtetas të rinj të Francës, në ceremoninë me rastin e 150-vjetorit nga Republika e Tretë.

- Advertisement -

“Në fillim të gjykimit për sulmet në janar të vitit 2015, thash se të jesh francez do të thotë të mbrohet e drejta për qeshje, shaka, përqeshje dhe karrikaturë, për çka Uolter pohonte se është bazë e të gjitha të drejtave tjera”, tha Makron.

Ai në ceremoni u dëshiroi mirëseardhje pesë shtetasve të rinj nga Britania e Madhe, Algjeria, Peruja dhe Libani, duke thënë se migrantët kohë të gjatë janë forcë lëvizëse në Francë. Ai po ashtu tha se Republika e Tretë franceze është shpallur më 4 shtator të vitit 1870 nga ana e emigrantit italian, Leon Gambeta.

- Advertisement -

Në Francë para dy ditëve filloi gjykimi i 13 burrave dhe një gruaje, të akuzuar se kanë qenë bashkëpunëtorë të sulmuesve, të cilët kanë vrarë 17 persona në janar të vitit 2015 në redaksinë e revistët satirike “Sharli Ebdo” dhe në tregun hebraik. 

- Advertisement -

Shkatërrohet sistemi raketor i forcave të armatosura të Azerbejxhanit

Forcat e armatosura të Nagorno Karabah e shkatërruan sistemin e lanserëve të rëndë raketor të llojit TOS-1A  i forcave të armatosura të...

Kërçovë, prerësit ilegal të drunjve sulmojnë nëpunësit policor

Me sezonin e vjeshtës fillon edhe problemi me prerjen e drunjve nga mali. Në Kërçovë për prerjen e drunjve më shumë frekuentohet...

Heqja e PCR testeve në kufij, betejë në Qeveri mes LSDM-së dhe BDI-së

Komisioni për Sëmundje Infektive ka diskutuar për përshpejtim të procedurave për heqjen e PCR testit me vendet e rajonit, ndërsa për këtë...

“90 mijë nxënës nuk do të fillojnë vitin shkollor”! Carovska: Nga korona nxënësit u mësuan të kyçen-shkyçen në platformë

https://youtu.be/BedF4wHNcfI Jo 40 mijë, por 90 mijë nxënës priten që nesër të mos e fillojnë vitin shkollor,...

Kuman pranon se Barcelona ka nevojë për lojtarë të rinj, por kanë vështirësi financiare

Ronald Koeman thotë se Barcelona është ende duke punuar në dy ose tre nënshkrime të tjera, por që vështirësitë financiare të klubit...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -