Array

Lumezi: Pres dekretimin nga Presidentja!

Must Read

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat...

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore...

Gjuha Shqipe hiqet nga memorandumet e MASH! Carovska thotë se s’ka ndryshime, por kumtesat dërgohen vetëm maqedonisht

https://youtu.be/ItFN5QptB50 Milla Carovska u emërua Ministre e Arsimit dhe Shkencës.Me të ardhur...
- Advertisement -

I propozuari për Kryeprokuror të Shtetit, Aleksandër Lumezi, po pret që ta marrë një thirrje nga Presidenca e Kosovës për të shkuar ta marrë dekretin e Presidentes Atifete Jahjaga për pozitën e re në krye të organit të akuzës.
Në ditën kur Gjykata Kushtetuese e Kosovës i dha Presidentes ‘dritën e gjelbër’ për të vazhduar me dekretimin e Kryeprokurorit të Shtetit, Lumezi tha për KALLXO.com se pret që kreu i shtetit ta finalizojë këtë proces të tejzgjatur.
“Kushtetuesja dhe KPK-ja i kanë kryer obligimet e tyre ligjore. Pres që edhe Presidentja e vendit Zonja Atifete Jahjaga të veprojë në përputhje me autorizimet e veta kushtetuese dhe ligjore dhe ta finalizojë procesin e emërimit të Kryeprokurorit të Shtetit dhe në asnjë moment nuk e vë në dyshim respektin e Presidentes ndaj ligjit dhe kohës e cila i duhet për ta nxjerrë dekretimin”, tha Lumezi.
“Ligji është pikërisht ajo force që ia bën të mundur Presidentes ta nënshkruajë aktin e dekretimit për emërimin e Kryeprokurorit në sistemin tonë juridik”, u shpreh Lumezi.
“Mosdekretimi eventual do të ishte në kundërshtim me parimin e ndarjes së pushteteve, pavarësinë e KPK-së dhe do të konsiderohej përzierje në punën e pavarur të KPK-së lidhur me kompetencat e tij kushtetuese dhe ligjore”, tha Lumezi për KALLXO.com.
Ndërsa kabineti i Presidentes ka konfirmuar se e ka marrë shkresën e Gjykatës Kushtetuese dhe është duke e shqyrtuar atë.
“Zyra e Presidentes së Republikës së Kosovës ka pranuar sot shkresën e Gjykatës Kushtetuese për zbatimin e Aktgjykimit të saj nga Këshilli Prokurorial i Kosovës dhe të njëjtën është duke e shqyrtuar. Presidentja Jahjaga do të veprojë në përputhje me Kushtetutën e vendit dhe në respektim të ligjshmërisë me qëllim të garantimit të funksionimit demokratik të institucioneve”, tha Arbër Vllahiu, zëdhënës i Presidentes së Kosovës.

- Advertisement -

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme për llojin...

Gjuha Shqipe hiqet nga memorandumet e MASH! Carovska thotë se s’ka ndryshime, por kumtesat dërgohen vetëm maqedonisht

https://youtu.be/ItFN5QptB50 Milla Carovska u emërua Ministre e Arsimit dhe Shkencës.Me të ardhur në krye të këtij digasteri,...

“Rusino” mbyllet edhe për Gostivarin, deklarata e Nuredinit e pa pranueshme për protestuesit

https://youtu.be/te-qHzTVI5E Deklarata e djeshme e ministrit të mjedisit Naser Nuredini se deponia Rusino do të mbetet ashtu...

Të varfër, pa shtëpi dhe me sëmundje! Familja Ramadani nga Zajazi jetojnë në kasolle

Familja Ramadani nga fshati Zajaz Teqe e Kërçovës jeton në mjerim, pa shtëpi dhe me sëmundje të ndryshme. Nëna Baftije për Tv21...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -