LSDM e VMRO-DPMNE nuk tregojnë me kë flasin! Partitë politike në negociata, por pa marrëveshje konkrete

Must Read

Padi penale kundër 10 personave pasi që slumuan nëpunësit policorë

Më 26.09.2020 SPB - Prilep ngriti padi penale kundër 10 personave në Prokurorinë Themelore Publike - Prilep,...

Manastir, protestë kundër brutalitetit të policisë

Qytetarët e Manastirit sot protestuan kundër brutalitetit të policisë. Kjo protestë nga manastirasit...

Në rrëzimin e aeroplanit ushtarak ukrainas kanë humbur jetën 25 oficerë

Në rrëzimin e aeroplanit ushtarak ukrainas në verilindje të vendit, në rajonin Harkov, humbën jetën të paktën...
- Advertisement -

Partitë politike filluan të negociojnë për shumicën e re parlamentare dhe formimin e Qeverisë. Ato blejnë kohë dhe matin pulsin, por nuk zbulojnë detaje nga takimet që janë mbajtur. Ahmeti është takuar me Zaevin dhe Mickoskin, por nga ana tjetër lideri i LSDM-së, ka realizuar takim me të gjithë kryetarët e partive shqiptare.
Zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Dimçe Arsovski, thotë se partia e tij vazhdimisht ka pasur komunikim me të gjitha partitë politike, por në interes të procesit nuk zbulojnë hollësira. Megjithatë, kërkon nga LSDM-ja të zbulojë me cilën parti ka formuar shumicë, duke e quajtur “pisham parti”, sepse pas takimit të djeshëm të sekretarit gjeneral Nikollovski me Artin Grubin nga radhët e BDI-së, mbrëmë partia kumtoi se nuk është arritur marrëveshje për formimin e shumicës parlamentare.

“Nuk do të doja të hyja në detaje për t’mos dëmtuar proceset. Si do të zhvillohet situata, do t’ju informojmë me kohë. Sa i takon komunikimit me partitë politike, VMRO-DPMNE-ja gjatë periudhës së kaluar këtë e bën me të gjitha partitë politike në mënyrë miqësore”, tha Arsovski.  

- Advertisement -

Bujar Osmani para dy ditëve, për TV21 deklaroi se po bëjnë përpjekje që të arrijnë një marrëveshje sa më shpejt që është e mundur dhe ta formojnë Qeverinë. Por, nuk saktësoi për çka kanë biseduar.

As nga “E Majta” nuk zbulojnë nëse kanë arritur një marrëveshje me VMRO-DPMNE-në për ta formuar shumicën parlamentare bashkë me BDI-në, edhe pse para disa ditësh, Apasiev në një intervistë televizive paralajmëroi se do ta mbështesë VMRO-DPMNE-në. Paraprakisht, në opinion publik qarkullonin spekulime se VMRO-DPMNE-ja dhe BDI-ja tashmë kanë arritur marrëveshje, por më vonë, BDI-ja e hodhi poshtë këtë pretendim. LSDM-ja vazhdimisht po thekson se e ka shumicën e duhur dhe se do të formojë Qeveri të qëndrueshme për 4 vitet e ardhshme, e cila do t’i plotësojë premtimet ndaj qytetarëve. Qëllimet kryesore janë: eurointegrimet, sundimi i së drejtës dhe lufta kundër korrupsionit.

- Advertisement -
  • Tags
  • 2

Padi penale kundër 10 personave pasi që slumuan nëpunësit policorë

Më 26.09.2020 SPB - Prilep ngriti padi penale kundër 10 personave në Prokurorinë Themelore Publike - Prilep, si më poshtë: E.E (28),...

Manastir, protestë kundër brutalitetit të policisë

Qytetarët e Manastirit sot protestuan kundër brutalitetit të policisë. Kjo protestë nga manastirasit erdhi pasi që disa ditë...

Në rrëzimin e aeroplanit ushtarak ukrainas kanë humbur jetën 25 oficerë

Në rrëzimin e aeroplanit ushtarak ukrainas në verilindje të vendit, në rajonin Harkov, humbën jetën të paktën 25 persona, bënë të ditur...

Kryeministri i sapoemëruar libanez Mustafa Adib, ende pa e formuar Qeverinë jep dorëheqje

Kryeministri i sapoemëruar libanez Mustafa Adib, i cili e ndërmori detyrën për t’i ndihmuar vendit të ngrihet pas shpërthimit shkatërrues në gusht...

630 gjoba për mosmbajtjen e maskës gjatë 24 orëve të fundit

Në territorin e vendit tonë gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 630 gjoba për mosmbajtjen e maskës, informojnë nga MPB.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -