Llukashenko e emëron Kurbakovin ministër të ri të Punëve të Brendshme

TË FUNDIT

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Bajden prezanton ekipin që është gati “të udhëheqë botën”

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden ka prezantuar të martën ekipin e tij për siguri kombëtare, i...

15 viktima dhe 1039 të infektuar me virusin korona

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 3143 testime të realizuara. 1039 persona...

Vendi ku nuk do të mund të hysh pa u vaksionuar kundër Covid-19

Australia do t’u kërkojë personave që do të duan të hyjnë në territorin e saj të jenë...

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandar Llukashenko sot e ndërroi ministrin e Punëve të Brendshme, Juri Karajev dhe së bashku me ty përfaqësues të tjerë të sigurisë është emëruar bashkëpunëtor i presidentit.

Ministër i ri i Punëve të Brendshme është emëruar Ivan Kurbakov, i cili ishte shef i policisë në Minsk.

Karajev mbrëmë deklaroi se pushteti nuk do të hamendet të përdorë armë kundër demonstruesve, nëse është e domosdoshme për t’u shuar protestat për shkak të rizgjedhjes së Llukashenkos. Ai shtoi se policia gjatë protestave ka qenë tejet tolerante ndaj demonstruesve dhe paralajmëroi përgjigje më të ashpër.

Karajev theksoi se një numër i madh i policëve janë lënduar gjatë protestave.

Protestat në Bjellorusi zgjasin prej 9 gushtit, pasi që Llukashenko u rizgjodh president, ndërsa opozita pohon se zgjedhjet janë falsifikuar dhe kërkon dorëheqjen e tij.

TË NGJAJSHME