Likova së shpejti atraksion turistik, rruga që të shpie tek Liqeni i Likovës është e dëmtuar

Must Read

Mbi 73 milionë shikues e kanë ndjekur debatin e parë Tramp-Bajden

Më shumë se 73 milionë njerëz në SHBA e kanë ndjekur raundin e parë të debatit të...

Zaev: Mickoski vraponte pas meje që të shpallet gjendje të jashtëzakonshme

Kryeministri Zoran Zaev në lidhje me pohimet e VMRO-DPMNE-së se nuk do të votojnë në Kuvend...

Autoritetet e Kosovës nuk e lejuan ministrin serb Sharçeviq të hyjë në vend

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës e hodhi poshtë kërkesën e Ministrit të Arsimit të Serbisë,...
- Advertisement -

Kështu duket rruga që të shpie deri tek Liqeni i Likovës vendi, që pretendohet të bëhet atraksion turistik në të ardhmen.

Përveç rrugës e cila lë shumë për të dëshiruar, në këtë rrugë ka edhe një problem tjetër.

- Advertisement -

“Për qytetarët e kësaj ane e dinë se ku ndodhemi ndërsa për të tjerët jemi në rrugën që shpie drejt pendës së Likovës, ndërsa siç shihet nga pamjet e kamerës tonë gjatë rrugës janë të hedhura materiale ndërtimore gjë që nuk do të ishte e mirë për një vend i cili mund në të ardhmen të shndërrohet në vend turistik”.

Për banorët e Likovës, ky ambient është destinacion për të kaluar një ditë pushimi, ku shfrytëzohet nga shumë qytetarë nga të gjitha qytetet.

- Advertisement -

Por a planifikon Komuna e Likovës të investojë në këtë zonë e cila mund të tërheqë edhe më shumë tursitë në të ardhmen. I pari i Komunës së Likovës, Erkan Arifi për TV21 tha se ka përgatitur plan urbanistik për ta shndërruar këtë vend në destinacion turistik.

 “Duke pasur parasysh se Komuna e Likovës ka të përgatitur plan urbanistik për zhvillimin e turizimit në Liqenin e Gllazhnjës dhe Liqenin e Likovës ka bërë përgatitje e dokumentacionit por kemi pasur disa barriera dhe pengesa nga drejtoria e Pyjeve të cilët është dashur me vendim të Qeverisë të harmonizohen qëndrimet tona dhe qendrimet e drejtorisë së Pyjeve dhe kështu i kemi kaluar të gjitha fazat dhe plani është aprovuar dhe është bërë i plotfuqishëm, plani urbanistik për penden e Gllazhnjës, ku paraqiten diku rreth 15 hektarë për ndërtimin e hoteleve, moteleve, restoranteve, vikend shtëpizave, bazeneve të hapura dhe të mbyllura me të vetmin qëllim që ta aktivizojmë turizmin në Komunën e Likovës, tha Arifi.

- Advertisement -

E për rrugën dhe hedhjen e mbeturinave i pari i komunës thotë se ka problem me operatorë të ndryshëm ekonomik që hedhin aty mbeturina por që ka plan për asfaltimin e rrugës dhe aty të ketë korsi për kalimtarë dhe ulëse dhe të mënjanohet ky problem.

- Advertisement -

Mbi 73 milionë shikues e kanë ndjekur debatin e parë Tramp-Bajden

Më shumë se 73 milionë njerëz në SHBA e kanë ndjekur raundin e parë të debatit të parë televiziv parazgjedhor mes presidentit...

Zaev: Mickoski vraponte pas meje që të shpallet gjendje të jashtëzakonshme

Kryeministri Zoran Zaev në lidhje me pohimet e VMRO-DPMNE-së se nuk do të votojnë në Kuvend për miratimit e gjendjeve e...

Autoritetet e Kosovës nuk e lejuan ministrin serb Sharçeviq të hyjë në vend

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës e hodhi poshtë kërkesën e Ministrit të Arsimit të Serbisë, Mladen Sharçeviq për të hyrë...

Putin dhe Makron kanë bërë thirrje për ndërprerje të përleshjeve në Nagorno-Karabah

Presidentët e Rusisë dhe Francës, Vladimir Putin dhe Emanuel Makron, biseduan për përshkallëzimin e konfliktit në rajonin e diskutueshëm Nagorno-Karabah dhe u...

Moti me diell dhe vranësira mesatare

Moti në mbarë vendin do të jetë me diell me vranësira mesatare, në pjesët perëndimore kohë pas kohe dukshëm i vranët me...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -