ZGJEDHJET

“Le Monde” për Teatrin: U rrëzua nga kryeministri artist

Must Read

KSHPK kërkon përgjegjësi për Venko Filipçen, VMRO-DPMNE ka dorëzuar tre ankesa kundër funksionarëve

https://youtu.be/gFKeq8mTxws KSHPK e pranoi ankesën e VMRO-DPMNE dhe do të kërkojë përgjegjësi...

Filloi skriningu i gazetarëve, në fazën e parë mbi 500 gazetarë do të testohen për korona virus

https://youtu.be/kI9Z8n0PEFI Filloi skiningu falas i gazetarëve dhe punëtorëve mediatik për Kovid-19. Pas...

Koalicioni AAA-ASH në Kumanovë, Sela: “Fuqia e ndryshimit në duart e çdo shqiptari”

https://youtu.be/KivL5qIutos Koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe AlternAativA mbrëmë ishin bashkë me qytetarët...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Gazeta prestigjoze franceze “Le Monde” i ka kushtuar një artikull shembjes se Teatrit Kombëtar, një javë pas shkatërrimit të tij.

- Advertisement -

“Kryeministri shqiptar Edi Rama i pëlqen të nxjerrë në pah karrierën e tij si një artist vizual dhe shijet e veta si piktor”, thotë Le Monde.

“Kur ishte kryetar i Bashkisë së Tiranës nga viti 2000 deri më 2011-n, ai u bë i njohur nëpër botë sepse fasadat e ndërtesave të trashëguara nga koha e komunizmit, i leu me ngjyra të shndritshme. Kjo ishte një nga ato punë të tij në kohën që ishte në krye të Bashkisë së Tiranës, që e modernizuan disi kryeqytetin shqiptar. Por të djelën në 17 maj, po Edi Rama, tashmë 55 vjeç dhe kryeministër që nga viti 2013, dërgoi policë e punëtorë për të shembur një prej institucioneve të rëndësishme kulturore të vendit dhe njërën prej sallave të tij të rralla të argëtimit në qytet, Teatrin Kombëtar. Brenda në godinë, një duzinë artistësh e opozitarësh që e kishin pushtuar atë për më shumë se dy vjet, u larguan me forcë nga policia. Ata (policët) erdhën në orën 04:15 të mëngjesit. Ne ishim ende rreth 60 persona, kur ata filluan të ngrenë buldozerin kundër godinës së Teatrit Kombëtar”, thotë gazeta duke cituar regjisorin dhe aktorin Edmond Budina, një nga përfaqësuesit e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, një grup i cili lufton që prej 2018-tës për mbrojtjen e ndërtesës së ngritur në 1940-tën, kur vendi ishte pushtuar nga Italia.

“Edhe një protestë spontane të dielën, ku morën pjesë liderë të opozitës, u shpërnda brutalisht”, ka shkruar Le Monde, që e cilëson rrëzimin e godinës “ një akt abarbar”. (Top Channel)

- Advertisement -
- Advertisement -
  • Tags
  • 4
- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Filloi skriningu i gazetarëve, në fazën e parë mbi 500 gazetarë do të testohen për korona virus

https://youtu.be/kI9Z8n0PEFI Filloi skiningu falas i gazetarëve dhe punëtorëve mediatik për Kovid-19. Pas punëtorëve shëndetësorë dhe policisë, edhe...

Koalicioni AAA-ASH në Kumanovë, Sela: “Fuqia e ndryshimit në duart e çdo shqiptari”

https://youtu.be/KivL5qIutos Koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe AlternAativA mbrëmë ishin bashkë me qytetarët e Kumanovës. Gjatë këtij takimi...

A do të izolohet shteti pas zgjedhjeve? Filipçe: Mund të marrim masa restriktive vetëm nëse eskalon situata

https://youtu.be/6Te8SjMNIjc Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe gjatë inspektimit në spitalin e ri të Kërçovës tha se i...

Mitreski: LSDM tregoi se si me të vërtetë kujdeset për qytetarët

https://youtu.be/M5iRZOkhte4 LSDM në tre vitet e kaluara vazhdimisht ka treguar se çfarë do të thotë kujdes i...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -