Lavrov: “Rrjedha Veriore 2” u bë çështje nderi për Gjermaninë

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Ndërtimi i gazsjellësit “Rrjedha Veriore 2” u bë çështje nderi për Gjermaninë, deklaroi shefi i diplomacisë ruse, Sergej Lavrov.

“Mendoj se për ne erdhi koha që të qetësohemi për këtë çështje. Për çdo ditë e shohim se si SHBA-ja po tenton që publikisht ta nënçmojnë BE-në dhe Gjermaninë dhe se si kërkojnë që Gjermania ta lëshojë “Rrjedhën Veriore 2″ dhe të kalojë në gazin shumë më të shtrenjtë natyror. Kjo çështje, tani personalisht mendoj, u bë çështje nderi për Gjermaninë”, tha Lavrovi.

- Advertisement -

Sekretari shtetëror amerikan, Majk Pompeo, të hënën deklaroi se Uashingtoni po formon koalicion që ta pengojë përfundimin e gazsjellësit “Rrjedha Veriore 2”.

Në fillim të shtatorit kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe ministri i saj i Ekonomisë, Peter Alltmaer, e shqyrtuan mundësinë për ndërprerjen e punëve në gazsjellësin “Rrjedha Veriore 2” nga Rusia drejtë Gjermanisë, si pjesë e vendosjes së sanksioneve kundër Moskës për shkak të helmimit të opozitarit Aleksej Navallni.

Kancelari austriak Sebastian Kurc pastaj tha se  nuk duhet të lidhen helmimi i kritikëve të Qeverisë ruse dhe gazsjellësit “Rrjedha Veriore 2”.

“Rrjedha Veriore 2” duhet ta ndajë kapacitetin e “Rrjedhës Veriore 1” ekzistuese, gazsjellës nga Rusia në Gjermani. Pritet që të fillojë me punë nga java e ardhshme, sepse janë përfunduar më shumë se 90 për qind e punëve ndërtimore.

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This