Array

Kush u zgjodh MVP,dhe kush e theu dorën në ndeshjen në Vjenë

Must Read

Bujar Osmani tregon 5 pikat me prioritet të MPJ-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në pres-konferencë për media bëri të...

Osmani për memorandumin bullgar: “Kemi linja të kuqe për të mbrojtur interesat kombëtare”

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot në një dalje për media ka komentuar edhe memorandumin...

Përmbytje në rajonin rus Habarovsk

Për shkak të rritjes së nivelit të lumit Amur në rajonin Habarovsk në Lindjen e Largët ruse...
- Advertisement -

Kryeministri maqedonas Nikolla Gruevski rezulton të ketë qenë MVP i ndeshjes ndërmjet Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, që u zhvillua mbrëmë vonë në Vjenë.

Sipas raporteve nga kryeqendra austriake, ku po zhvillohet Samiti për Ballkanin Perëndimor, Gruevski ka shënuar dy gola dhe ka asistuar për dy të tjerët në përballjen që përfundoi me fitoren e reprezentacionit të vendeve që synojnë hyrjen në BE.

- Advertisement -

Tragjiku i ndeshjes ka qenë ministri serb i Minierave dhe Energjisë Aleksandar Antiq, i cili, si portier, gjatë ndeshjes ka thyer krahun.

Në repartin sulmues të ballkanasve është inkuadruar edhe zëvendëskryeministri dhe shef i diplomacisë kosovare Hashim Thaçi, loja e të cilit është vlerësuar si “e kënaqshme”, si dhe ajo e ministrit të Integrimeve Bekim Çollakut.

- Advertisement -

Mësohet se kryeministri Isa Mustafa gjithashtu është vlerësuar me notë të lartë për instruksionet që ua jepte nga banka anëtarëve të kabine tit të tij, por edhe ballkanasve të tjerë.

Në këtë ndeshje luajtën kryeministra dhe ministra të vendeve ballkanike kundër përfaqësuesve të BE-së, ndërsa gjyqtar ka qenë komisari evropian Johannes Hahn.

- Advertisement -

Brukseli zyrtar nuk ka reaguar pas humbjes, kështu që nuk dihet nëse rezultati i mbrëmshëm do të ndikojë negativisht në synimet e vendeve ballkanike për anëtarësim në Union.

- Advertisement -

Bujar Osmani tregon 5 pikat me prioritet të MPJ-së

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në pres-konferencë për media bëri të ditura pesë pikat me prioritet...

Osmani për memorandumin bullgar: “Kemi linja të kuqe për të mbrojtur interesat kombëtare”

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot në një dalje për media ka komentuar edhe memorandumin Bullagr, me të cilën Bullgaria...

Përmbytje në rajonin rus Habarovsk

Për shkak të rritjes së nivelit të lumit Amur në rajonin Habarovsk në Lindjen e Largët ruse janë përmbytur 29 lagje.

MASH: Sigurojmë mësim edhe për fëmijët të cilët nuk kanë pajisje për mësim online

Fëmijët të cilët nuk kanë pajisje për ndjekjen e mësimit online gjatë virusit Covid-19 do të kenë mundësi për mësim si edhe...

Përfundoi gazifikimi në Spitalin gjinekologjik “Nënë Tereza” në Çair

Ka përfunduar gazifikimi i Spitalit Special për Gjinekologji dhe Obstetrikë "Nënë Tereza" në Çair, i cili ishte si një nga ndotësit më...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -