Kurti: Grenell sillet si një kauboj, marrëveshja e mundshme në Uashington është plotësisht e pavlefshme

Must Read

Gir: Dinamika e realizimit të reformave duhet të rritet, Grubi: Qeveria e përkushtuar në zbatimin e reformave për integrimin në BE

Zëvendëskryeministri dhe Ministri për Sistem Politik Artan Grubi sot ka takuar shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian...

Evakuohet Kulla e Ajfelit pas kërcënimit me bombë

Kulla e Ajfelit në Paris është evakuuar pas marrjes së kërcënimit për vendosje të bombës, theksuan nga...

Zaev, Nikollovski dhe Filipçe gjobiten me nga 50 euro nga MPB

Ministria e Punëve të Brendshme me nga 50 ka gjobitur kryeministrin Zoran Zaev, Ministrin e Shëndetësisë, Venko...
- Advertisement -

Lideri i partisë Lëvizja Vetëvendose (VV) dhe ish-kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk pret ndonjë rezultat nga takimi në Uashington midis liderëve të Kosovës dhe Serbisë, i cili do të mbahet më 2 shtator, me ftesë nga i dërguari special amerikan për negociatat ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Riçard Grenell.

Në një publikim në faqen e tij në Fejsbuk, Kurti tha se nisma e Grenellit është vetëm për ta forcuar pozicionin e tij dhe atë të shefit të tij, Presidentit amerikan Donald Tramp, në prag të zgjedhjeve presidenciale të nëntorit në atë vend.

- Advertisement -

Grenell, thotë Kurti, po sillet “si një kauboj financiar dhe mediatik, për të cilin historia e shqiptarëve dhe vuajtja dhe humbja e Kosovës nuk do të thotë asgjë.”

“Rreth 80 ditë kanë ngelur deri në zgjedhjet e reja në SHBA ku Presidenti Donald Tramp përballet me kandidatin demokrat Xho Bajden. Në këtë kontekst duhet të shihet edhe 2 shtatori si datë e paralajmëruar e negociatave ndërmjet Kosovës e Serbisë në Uashington. Ish-ambasadori amerikan në Berlin dhe ish u.d. i Drejtorit të Inteligjencës Nacionale, Riçard Grenell, e do një sukses të orëve të fundit në politikën e jashtme”, ka shkruar Kurti.Sipas ish-kryeministrit të Kosovës, “ata që nga Kosova duan të shkojnë në ato bisedime të planifikuara për 2 shtator nuk kanë asnjë legjitimitet, besueshmëri, autoritet apo kompetencë”.

- Advertisement -

“Rrjedhimisht, marrëveshjet e tyre janë të pazbatueshme, dhe nuk vlejnë as sa çmimi i letrës ku shkruhen”, porositi Kurti.

I dërguari i presidentit amerikan Tramp për dialogun Prishtinë-Beograd, Ambasadori Grenell, sot në mëngjes e publikoi lajmin për takimin Kosovë-Serbi në Uashington. Më parë u planifikua një takim i liderëve të dy vendeve në Shtëpinë e Bardhë për më 27 qershor, por ai u shty pasi disa ditë më parë u publikua se kundër Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi është ngritur para Gjykatës Speciale për krime lufte në Kosovë.

- Advertisement -

Përfaqësuesja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Grejson Vinsent, konfirmoi për portalin e Prishtinës “Koha.net” se delegacionet e të dy vendeve në takimin në Uashington pritet të udhëhiqen nga Kryeministri i Kosovës Abdullah Hoti dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.Vincent, si edhe më parë Hoti, deklaroi se pret arritje të një “përparimi të rëndësishëm në marrëdhëniet ekonomike” midis dy vendeve, që do të ishte “çelësi i procesit të paqes” në rajon.

- Advertisement -

Gir: Dinamika e realizimit të reformave duhet të rritet, Grubi: Qeveria e përkushtuar në zbatimin e reformave për integrimin në BE

Zëvendëskryeministri dhe Ministri për Sistem Politik Artan Grubi sot ka takuar shefin e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid...

Evakuohet Kulla e Ajfelit pas kërcënimit me bombë

Kulla e Ajfelit në Paris është evakuuar pas marrjes së kërcënimit për vendosje të bombës, theksuan nga drejtoria e kullës dhe policia,...

Zaev, Nikollovski dhe Filipçe gjobiten me nga 50 euro nga MPB

Ministria e Punëve të Brendshme me nga 50 ka gjobitur kryeministrin Zoran Zaev, Ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe Zv/kryeministrin për luftën...

Ambasadorja Bërns takon Shahpaskën

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot mbajti takim me ambasadoren e SHBA-së në Republikën e Maqedonisë së Veriut Kejt...

Pendarovski pas Këshillit për Siguri: Ora policore duhet të shkojë në histori

I pari i shtetit, Stevo Pendarovski, pas seancës së Këshillit për Siguri tha se se sipas analizës që është bërë nga të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -