KSHZ i publikoi rezultatet zyrtare, vetëm pak deputetë personalisht i morën vërtetimet për deputetë

Must Read

Tragjedi në Gjinekologjinë e Shkupit, ndërroi jetë një lehonë dhe foshnja e saj

Një nënë dhe foshnja e saj dje pasdite  vdiqën  në Klinikën për Gjinekologji. Dyzet vjeçarja K.J. nga...

Kosovë, 2 viktima dhe 61 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR,...

Shahpaska: Kapaciteti i kopshteve nuk është plotësuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot bëri të ditur se lidhur me kapacitetin për...
- Advertisement -

Nuk ka ndryshim në rezultatet fillestare që i publikoi Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, pasi Gjykata Administrative nuk pranoi asnjë prej 185 padive të paraqitura nga ana e pjesëmarrësve në procesin zgjedhor.


“Për sa i përket organizimit dhe zhvillimit të votimit, nuk kishte asnjë vërejtje serioze nga ana e qytetarëve dhe të pranishmëve që e vëzhguan procesin. Ajo që ndodhi me publikimin e rezultateve, ju ishit dëshmitarë se ishte cak i një sulmi nga jashtë”, deklaroi Oliver Derkoski, kryetar i KSHZ-së.

- Advertisement -

Hetimi për sulmin po vazhdon, por tani për tani ende nuk dihet kush qëndron pas hakimit të sistemit. Në seancën solemne, KSHZ-ja duhej t’i dorëzonte vërtetimet 120 deputetëve të rinj, por edhe pse termini ishte saktë në mesditë, deri në orën një askush nuk u paraqit në komision. Të parët erdhën dy deputetët e VMRO-DPMNE-së, Zdravko Trajanov dhe Daniella Hristova, pastaj erdhi përfaqësuesi i autorizuar i BDI-së, e pastaj edhe ai i LSDM-së. Nuk erdhën vetëm përfaqësues të partisë E Majta dhe të PDSH-së. Edhe pse përfaqësuesi i koalicionit ASH-AAA ishte prezent, megjithatë atij nuk i ishte dorëzuar vërtetimi, sepse nuk ka qenë i autorizuar për këtë.


“Procesi zgjedhor ishte në rregull. Ne nuk kemi kurrfarë vërejtje. I uroj të gjithë deputetët”, tha Fitim Lloga nga BDI.

- Advertisement -


“Për shkak të kushteve në të cilat gjendet vendi ynë dhe më gjerë, vendosëm që në këtë mënyrë t’i marrim vërtetimet për koalicionin “Mundemi”. U falënderoj të gjithëve që morën pjesë në këtë proces zgjedhor”, u shpreh Bbranko Gjorgjievski nga LSDM.


“Atë që kishim mundësi ta shohim në zgjedhjet është se edhe përkundër të gjitha parregullsive, ryshfeteve dhe gjithçka që ndodhi gjatë dhe para fushatës – opozita dhe partitë opozitare arritën të sigurojnë më shumë vota se struktura qeverisëse”, theksoi Igor Janushev nga VMRO-DPMNE.

- Advertisement -

Sipas Kushtetutës, tani Parlamenti duhet të konstituohet më së voni brenda 20 ditëve nga mbajtja e zgjedhjeve, kurse seancën konstitutive të përbërjes së re parlamentare duhet ta thërrasë ish-kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi jo më vonë se 4 gusht.
Nëse Xhaferi, i cili dje ishte hospitalizuar në Klinikën Infektive në Shkup, nuk ka mundësi ta caktojë seancën, atëherë dispozitat kushtetuese dhe ligjore parashohin se këtë duhet ta bëjë deputeti më i moshuar nga përbërja e re parlamentare.

Pas konstituimit të Parlamentit, Presidenti i shtetit është i detyruar që brenda 10 ditëve, mandatin për formim të Qeveria t’ia dorëzojë partisë, respektivisht partive të cilat e kanë siguruar shumicën e duhur në Parlament. Mandatari, në afat prej 20 ditëve nga dita e marrjes së mandatit, në Kuvend duhet ta paraqesë programin e tij dhe propozim-përbërjen e Qeverisë.
Këto ishin zgjedhjet e dhjeta parlamentare dhe zgjedhjet e pesta të parakohshme parlamentare që nga pavarësia e vendit. Ky cikël zgjedhor u mbajt në kushte specifike për shkak të pandemisë me Kovid-19 dhe nën protokolle të veçanta shëndetësore për mbrojtje të administratës zgjedhore, pjesëmarrësve në procesin zgjedhor dhe popullsisë nga koronavirusi.

- Advertisement -

Tragjedi në Gjinekologjinë e Shkupit, ndërroi jetë një lehonë dhe foshnja e saj

Një nënë dhe foshnja e saj dje pasdite  vdiqën  në Klinikën për Gjinekologji. Dyzet vjeçarja K.J. nga lagjja Shuto Orizare, Shkup  ishte...

Kosovë, 2 viktima dhe 61 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 464 mostra...

Shahpaska: Kapaciteti i kopshteve nuk është plotësuar

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot bëri të ditur se lidhur me kapacitetin për akomodimin e fëmijëve në kopshte...

Interi do të paguaj 1 milion euro për transferin e Arturo Vidal

Arturo Vidal sot do të arrijë në  Milano për ta finalizuar  transferin e tij në Inter, publikoi në Tuiter gazetari Fabricio Romano....

Ishulli grek është goditur nga një tërmet 4.5 ballë

Ishullin grek Kretë sot e goditi  tërmet i ri me fuqi prej 4,5 ballë, publikoi Qendra sizmike mesdhetare-evropiane. Tërmeti...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -