KS e KB-së: Rusia kundër vendeve perëndimore lidhur me rastin Navallni

Must Read

Drita e Gjilanit kalon në raundin e tretë të Ligës së Evropës

Skuadra e Dritës së Gjilanit arriti që të përgatis një befasi të madhe, duke mundur Sileksin e...

Shkëndija sjell Murinjon dhe Totenhemin në Shkup! Tetovarët festuan kundër botosanit me golin e ibraimit

Shkëndija e mposhti Botoshanin me golin që e shënoi Besart Ibraimi në minutën e dytë në kuadër...

Xhaferi: Po ta kisha amnistuar Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq

"Po të kisha amnistuar Trajko Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq", kështu deklaroi njeriu...
- Advertisement -

Rusia është ndeshur me Gjermaninë dhe pesë aleatët e saj perëndimorë në seancën e Këshillit të Sigurimit të KB-së për shkak të rastit me helmimin e aktivistit opozitar rus, Aleksej Navallni.

Ambasadori rus në OKB, Vasilij Nebenzia kërkoi dëshmi se helmi nervor Noviçok është i shfrytëzuar kundër kritikut të Kremlinit, ndërsa ambasadori gjerman, Kristof Hojsgen tha se rezultatet janë dorëzuar në Agjencinë ndërkombëtare për ndalesë të armës kimike.

- Advertisement -

Konflikti mes Rusisë dhe Gjermanisë zhvillohej në seancën mujore të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ku morën pjesë edhe ambasadorët e SHBA-së, Belgjikës, Britanisë së Madhe, Estonisë dhe Francës, të cilët kanë shprehur brengosje për pohimin e Berlinit se lideri opozitar rus Aleksej Navallni ka qenë viktimë e sulmit me armë kimike.

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Xhonatan Alen, përkujtoi se helm i ngjashëm nervor ka qenë i përdorur edhe në jug të Anglisë në vitin 2018 kundër spiunit rus, Sergej Skripal dhe vajzës së tij.

- Advertisement -

Zëvendës ambasadori amerikan në KB e dënoi helmimin e Navallnit dhe i bëri thirrje Rusisë që t’i nxjerr para drejtësisë përgjegjësit për këtë incident.

Përfaqësuesi rus tha se nëse Berlini nuk i ndan dëshmitë, Moska do të konsiderojë se Gjermania po refuzon të bashkëpunojë dhe kjo “definitivisht do t’i prish marrëdhëniet ruso-gjermane dhe marrëdhëniet ndërkombëtare në tërësi”. 

- Advertisement -

Drita e Gjilanit kalon në raundin e tretë të Ligës së Evropës

Skuadra e Dritës së Gjilanit arriti që të përgatis një befasi të madhe, duke mundur Sileksin e favorizuar në Shkup, me 2-0....

Shkëndija sjell Murinjon dhe Totenhemin në Shkup! Tetovarët festuan kundër botosanit me golin e ibraimit

Shkëndija e mposhti Botoshanin me golin që e shënoi Besart Ibraimi në minutën e dytë në kuadër të rrethit të dytë kualifikues....

Xhaferi: Po ta kisha amnistuar Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq

"Po të kisha amnistuar Trajko Veljanoskin, ai sot nuk do të ishte në gjyq", kështu deklaroi njeriu i parë i Kuvendit, Talat...

Xhaferi në Click Plus: Nesër do të dëshmoj për “27 prillin”

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi nesër do të dëshmojë për rastin “27 prilli”. Këtë ai e bëri të ditur në emisionin Click...

Alarm i rrejshëm për bombë në Shkup! Ishte peshore që po i mbaronte bateria

Një lajmërim për bombë i është bërë policisë këtë pasditë. Paraqitësi ka deklaruar se bomba është në afërsi të Fakultetit Arkitektonik në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -