Koronavirusi tani më ka infektuar 32 milionë persona nëpër botë

Must Read

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën...

Më shumë se 32 milionë persona në botë janë infektuar me koronavirus, tregojnë të dhënat më të reja të faqes së internetit “Worldometar”.

SHBA-ja edhe më tej është vendi më rëndë i prekur nga pandemia me Kovid-19, sepse në të janë të infektuar më shumë se shtatë milionë persona ndërsa mbi 200.000 tani më kanë vdekur.

- Advertisement -

Në vendin e dytë është India me pothuajse gjashtë milionë të infektuar dhe më shumë se 91.000 raste të vdekjes.

Brazili gjendet në vendin e tretë sipas numrit të të infektuarve, me 4,6 milionë të infektua dhe 138.000 të vdekur.

Rusia është në vendin e katërt në botë dhe në vendin e parë në Evropë, me 1,1 milionë të infektuar dhe pothuajse 20.000 persona të vdekur.

OBSH-ja kumtoi se 156 vende janë përfshirë në të ashtuquajturin KOVAKS (Plani global për vaksinë), me të  cilin planifikohet deri në fund të vitit të ardhshëm në nivel global të dërgohen rreth dy miliardë doza të vaksinës, por se mes tyre nuk janë shtetet më të mëdha si Kina, Rusia dhe SHBA-ja. /MIA

  • Tags
  • 2

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të jetë në mes Khabib NurmagoMedov...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por ky nuk ishte rasti i...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar...

Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës.

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës së tij më zonjën Linda Rama.  Rama ka ndarë me...

Spitalet plot, do të shërohemi jashtë shtetit? Filipçe: Jemi gati edhe për momente të tilla

https://youtu.be/kmDRVt4Vk5s Kapacitetet spitalore do të zgjerohen, kurse stafi mjekësor do të plotësohet. Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës...

More Articles Like This