Koalicioni i kryesuar nga Arabia Saudite u hoq nga lista e zezë e KB-së

Must Read

PTHP Shkup dorëzoi ankesë për dënimin me kusht në lëndën për aksidentin te ëmbëltorja

Prokuroria Themelore Publike Shkup deri te Gjykata e Apelit Shkup sot  dorëzoi ankesë  për gjykimin e shkallës...

Ambasadori i ri i BE-së: Me padurim pres ta njoh vendin, duke siguruar mbështetje për integrimin e saj në BE

Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid Gir ka arritur në vend.

Zaev -Cakaj: Qeveria e re është konfirmim për përcaktimet euroatlantike dhe inkurajim për avancimin e rajonit

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Gent Cakaj,...
- Advertisement -

Sekretari i përgjithshëm i KB-së, Antonio Guteresh e hoqi koalicionin ushtarak të kryesuar nga Arabia Saudite nga lista e zezë e Kombeve të Bashkuara, disa vite pasi ishte vendosur në listë për shkak të vrasjes dhe plagosjes së fëmijëve në Jemen.

Koalicioni vrau ose plagosi 222 fëmijë në Jemen vitin e kaluar, shkroi Gutereshi në raportin vjetor të Këshillit të Sigurisë të OKB-së. Ai tha se kryengritësit Huthë ishin përgjegjës për 313 vepra të tilla, ndërsa Qeveria e Jemenit për 96 dhe që të dyja mbeten në listën e zezë.

- Advertisement -

Megjithatë, Gutereshi tha se koalicioni do të jetë nën mbikëqyrje një vit dhe “secili mossukses” të ulë vdekshmërinë te fëmijët do të rezultojë me vendosjen e sërishme në listën e zezë vitin e ardhshëm./MIA

- Advertisement -

PTHP Shkup dorëzoi ankesë për dënimin me kusht në lëndën për aksidentin te ëmbëltorja

Prokuroria Themelore Publike Shkup deri te Gjykata e Apelit Shkup sot  dorëzoi ankesë  për gjykimin e shkallës së parë  të Gjykatës Themelore...

Ambasadori i ri i BE-së: Me padurim pres ta njoh vendin, duke siguruar mbështetje për integrimin e saj në BE

Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid Gir ka arritur në vend. “Arrita në Shkup....

Zaev -Cakaj: Qeveria e re është konfirmim për përcaktimet euroatlantike dhe inkurajim për avancimin e rajonit

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Gent Cakaj, ministër për Evropë dhe Punë...

Mariçiq – Bërns: SHBA është aleat i fuqishëm në reformat për sundimin e së drejtës

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në takimin e sotëm me ambasadoren e SHBA-së Kejt Bërns tha se ai pret mbështetje të fuqishme...

Ish deputetët dëshmuan për ngjarjet e 27 prillit, Xhaferi nuk u paraqit për shkak të obligimeve të tij

Seanca kuvendore e 27 prillit të vitit 2017 me kërkesë të LSDM-së, është caktuar të vazhdojë ditën e ardhshme më 28 prill....
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -