Kitaristi nga Kosova Petrit Çeku sonte në “Verën e Ohrit”

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Festivali “Vera e Ohrit” vazhdon ta përjetojë  magjinë e saj  me ngjarjen e sontme  nga pjesa muzikore  e program-koncertit të artistit nga Kosova në kitarë Petrit Çeku.

Për Çekun kritika thotë se  senzibiliteti i tij specifik dhe eksperienca  janë karakteristikat kryesore që e tërheqin publikun  në koncertet e tij gjithkund në botë. Merr pjesë si solist në recitale, por edhe me orkestër simfonik të Baltimorit, Filharmonisë çeke, Filharmonisë së qytetit Dizhon, orkestri shtetëror Ermitazh nga Sankt Peterburg, Filharmonia “Panon” dhe “Filharmonia e Zagrebit. Rregullisht merr pjesë  me ansambël të vargut “Solistët e Zagrebit” dhe është themelues i Trioto gitarave “Elogio”.

- Advertisement -

Kritiku Kolin Kuper e quan Çekun “solist me performanca më të larta”, cilësia e cila i sjell fitime në shumë gara internacionale për kitarë mes të cilave më prestigjioze janë gjithsesi  gara “Parkening” në Malibu, SHBA “Shadt” (Alentaun, SHBA), “Biazini” dhe “Pitaluga” në Itali.

Petrit Çeku ka lindur në vitin 1985 në Prizren, orët e para në kitarë i ka mësuar  nga Luan Sapunxhiu, dhe në vitin 2002 shpërngulet në Zagreb prejse merr ftesë të mësojë  me Xhevdet Sahatxhinë. Në vitin 2008 diplomon në Akademinë muzikore  në Zagreb  në klasën e Darko Petrinjak, ndërsa vazhdon të studiojë  me kitaristin e madh Manuel Barueko ku në vitin 2013 i përfundon studimet. Nga viti 2019 Çeku  ligjëron muzikë  kamertale për kitarë në Universitetin për muzikë dhe arte në Grac.

- Advertisement -

Në programin në koncertin e sontëm janë veprat për kitarë të Bah, Mocart, Betoven, Listesh. Koncerti do të mbahet në skenën e kishës  katedrale “Sveta Sofija” me fillim në terminin standard të festivalit prej orës 21:00.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -