Kinë, janë vaksinuar rreth 60 mijë vullnetarë kundër Covid-19

TË FUNDIT

Mick Schumacher pjesë e ekipit “Haas”

Mick Schumacher, djali i kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, pritet të jetë pjesë e...

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Pothuajse 60 mijë vullnetarë në Kinë janë vaksinuar deri tani kundër COVID-19 dhe asnjë nuk ka pasur efekte të rënda negative, tha të martën në një konferencë për shtyp Tian Baoguo, një zyrtar nga Ministria kineze e Shkencës dhe Teknologjisë. Ai tha për mediet se tani Kina ka zhvilluar një total prej 13 vaksinash që ndodhen në fazat klinike.

Midis tyre, katër vaksina kandidate për vektorë adenoviral dhe vaksina inaktive kanë hyrë në provat klinike të fazës së 3-të me vullnetarë në dhjetë vende.

Kina pritet të prodhojë deri në 610 milionë doza vaksinash COVID-19 deri në fund të këtij viti, tha Zheng Zhongwei, kreu i grupit kinez të zhvillimit të vaksinave, duke shtuar që prodhimi do të rritet vitin e ardhshëm.

TË NGJAJSHME